Published On: lun, Oct 6th, 2014

CF Braila umilita de o nou promovata. FC Voluntari – CF Braila 4-0 (1-0)

cf braila voluntaroEchipa antrenata de Alin Panzaru a pierdut sambata intalnirea cu FC Voluntari. Cu toate ca au jucat impotriva unei nou promovate, brailenii s-au recunoscut invinsi. Daca pana acum CF Braila avea cea mai buna aparare, in partida de sambata elevii lui Alin Panzaru au luat 4 goluri relativ usoare.

Cu o aparare perfecta, ilfovenii nu au dat nicio sansa brailenilor sa marcheze si cu toate ca au jucat in inferioritate numerica o repriza, gazdele au demonstrat ca merita sa castige acest meci.

Brailenii au dominat jocul la capitolul posesie a mingiei, dar lipsa de luciditate a facut ca jucatorii lui Alin Panzaru sa nu-si poata crea situatii clare de a inscrie in poarta braileanului Paul Botas.

Scorul a fost deschis in minutul 30 cand dupa o gafa in apararea brailenilor, Marius Ene a preluat mingea, a ramas singur cu portarul Mitrea si a marcat, 1-0.

In finalul primei repriza centralul a aratat nu mai putin de 4 cartonase galbene, iar in minutul 45 FC Voluntari a ramas in 10 jucatori dupa ce Dinu Todoran a primit direct cartonasul rosu pentru o intrare periculoasa la Onofras.

Cu toate ca au dominat inceputul celei de-a doua reprize, brailenii nu au reusit sa marcheze.

In minutul 57, la o actiune pe dreapta a lui Calintaru, acesta l-a depasit pe Petean si a centrat perfect la 6 m in fata portii, de unde Vodut a reluat cu piciorul sub transverala, 2-0 pentru FC Voluntari.

La un contraatac al gazdelor, Alin Radu il faulteaza in careu pe Calintaru iar arbitru dicteaza penalty. Ionut Banal executa perfect iar scorul devine 3-0, in minutul 83 al partidei.

Gazdele nu s-au multumit cu rezultatul de pe tabela si in minutul 90+1, Codrut Lirca a  sutat direct pe poarta din coltul din stanga al careului de 16 m direct la vinclul din coltul lung al portii brailene, Mitrea neavand nici o replica, 4-0 pentru FC Voluntari.

Dupa 6 etape CF Braila a acumulat 8 puncte si ocupa locul 6 in clasament. In etapa viitoare, sambata 11 octombrie, elevii lui Alin Panzaru intalnesc pe Stadionul Municipal Gloria Buzau, echipa care se afla in acest moment pe locul 5 in clasament.