Published On: sâm, Sep 13th, 2014

FOTO HC Dunarea a castigat derby-ul etapei. Dobre, ingerul dintre buturi. Perianu cea mai buna marcatoare – 8 goluri

HC Dunarea- U Cluj (24)HC Dunarea Braila – ”U” Alexandrion Cluj 33-31 (16-17) *

Dunarea Braila a obtinut sambata a patra victorie din tot atatea meciuri disputate, dupa ce a invins, in derby-ul etapei, "U" Alexandrion Cluj.

Brailencele au intrat bine in joc si au condus, Clujul reusind sa marcheze abia in minutul 5, in timp de Dunarea Braila avea deja trei goluri inscrise.

Meciul a fost unul tensionat pana in ultimul minut, dat fiind faptul ca nicio echipa s-a distantat decisiv. Hotarate sa obtina prima victorie, clujencele au revenit in joc si au egalat in minutul 7, 4-4 insa Horjea si compania au readus Braila in joc. In minutul 18 Perianu marcheaza cel de-al 10-lea gol, acesta fiind si ultimul scor din prima repriza in care echipele s-au aflat la egalitate.

A urmat o cadere a brailencelor, care au gresit atat in aparare cat si in atac, in timp ce ardelencere au preluat conducerea marcand trei goluri consecutive, 10-13 minutul 21.

Elevele Alexandrinei Soare nu au mai putut prelua soarta jocului, iar la pauza Clujul conducea la un gol, 16-17.

Mai hotarate in partea a doua a meciului, ambele echipe au mers cap la cap pana in minutul 35, cand brailencele au prins curaj si au marcat de trei ori consecutiv, prin Moldovean, Horjea si Safta, trecand la conducere, 23-21 minutul 39.

Cu Ani Senocico intr-o forma de zile mari, dar si cu multa sansa, Clujul a revenit si in minutul 48 a egalat, 26-26 ca in minutul 50 sa se distanteze la doua goluri, 26-28.

Finalul de meci a fost unul infernal, dar a ridicat publicul spectator in picioare, HC Dunarea oferind acestora un adevarat spectacol. Cu Gabriela Dobre in mana, dar si cu jucatoarele de la linia de 9 metri pe pozitie, brailencele au preluat conducerea dupa ce Perianu, Safta, Moldovan, Brot si Horjea au marcat in poarta ardelencelor, in minutul 55 tabela aratand 32-29.

Fara vlaga pe final, clujencele s-au recunoscut invinse pierzand la doua goluri, derby-ul etapei 33-31.

HC Dunarea Braila-”U” Alexandrion Cluj 33-31 (16-17)

HC Dunarea Braila: Perianu 8, Horjea 7 goluri (4 din 7m), Brot 6, Moldovan 5 (2 din 7m), Safta 4, Farcau 2, Esanu 1

”U” Alexandrion: Ani-Senocico 10 goluri (3 din 7m), Chintoan 6, Laslo 5, Popa 3, Cirjan 2, Ivan 1, Biris 1, Florea 1, Valean 1, Paraschiv 1

Aruncari de la 7m: 6/6, respectiv 3/3

Eliminari: 2 x 2 min., respectiv 5 x 2 min.