Published On: mar, Sep 23rd, 2014

CF Braila eliminata, din nou, din Cupa Romaniei de Otelul Galati 0-1 (0-0)

SONY DSCMarti, 23 septembrie, de la ora 16:00, patru dintre cele 11 echipe din Liga 2 au jucat in Cupa Romaniei in faza saisprezecimilor. CSM Ramnicu Valcea, CF Braila, Rapid CFR Suceava si Soimii Pancota au debutat in aceasta faza in fata unor adversari din Liga 1.

Meciurile din saisprezecimi s-au disputat intr-o singura mansa. In acest an, regulamentul Cupei a fost respectat in mare parte, adica echipele din ligile inferioare au fost organizatoare si au jucat pe teren propriu. Exceptie au facut meciurile Unirea Jucu – Petrolul si Fortuna – Dinamo, care s-au desfacurat pe Cluj Arena respectiv ”Ilie Oana”, deoarece au fost transmise la TV, iar propriile stadioane nu indeplineau conditii decente pentru acest lucru.

SONY DSCCF Braila a intalnit in saipsprezecimile Cupei Romanie o rivala mai veche si anume Otelul Galati.

Peste 1000 de spectatori s-au aflat marti dupa amiaza pe stadionul Municipal din Braila acolo unde echipa locala a intalnit Otelul Galati.

Cu un nou antrenor pe banca, otelarii au venit la Braila cu un singur gand si anume victoria insa, echipa condusa de Alin Panzaru a fost la un pas sa faca o mare surpriza publicului prezent la meci. Cu toate ca prima repriza s-a incheiat dupa un joc sters, fara nicio ocazie la poarta, atat brailenii cat si galatenii au intrat motivati in partea a doua a meciului.

Singurele lucrurile notabile in prima repriza au fost cele doua cartonase galbene aratate galatenilor Cristea si Cucu, in timp ce in tabara braileana, in minutul 22 a iesit de pe teren Agbleta acesta fiind accidentat iar in locul sau a intrat Ndigwe.

SONY DSCLa putin timp de la reluarea partidei, Nicolita a avut prima ocazie a meciului. In minutul 50 acesta patrunde in careu pe partea dreapta si finalizeaza din coltul careului de sase metri la cea de-a doua bara, insa balonul trece pe langa.

Ghinion pentru echipa braileana in minutul 54 Alin Panzaru fiind nevoit sa faca cea de-a doua schimbare, a iesit Ndigwe care a fost accidentat ai a intrat Iordache.

Impinsi de la spate de peste 200 de otelari, oaspetii deschid scorul in minutul 65 cand dupa o pasa decisiva a lui Gradinaru, Jula marcheaza din 7 metri trimitand balonul sub bara.

Finalul de meci a fost unul incendiar. Brailenii au tras sa obtina macar un egal si sa duca meciul in prelungiri. In minutul 78 Nicolita incearca sa scoata un penalty dupa ce se ciocneste in careul Otelului de Marus insa arbitrul da fault in atac.

Ultimile minute a prins CF Braila in atac, ultima faza notabila din meci avand loc in minutul 80 cand Frunza executa o lovitura libera, de la mai bine de 30 de metri, insa Hotoboc scoate de langa bara.

Astfel, cu toate ca au alergat sa duca meciul in prelungiri, echipa condusa de Alin Panzaru s-a vazut invinsa astazi in fata rivalei, Otelul Galati, scor final 0-1.

Otelul a mai eliminat, in urma cu doi ani CF Braila din aceasta faza a competitiei, scorul fiind 3-0.

Braila: Mitrea – Spiridon, Ivan, Necoara, Stanciulescu, Petean, Frunza (cpt.), Spataru, Onofraa, Agbleta, S. Nicolita
Rezerve: Leu – Ndigwe, Ghiocel, G. Iordache, Olenic, M. Dima, Mucuta
Antrenor: Alin Panzaru

Otelul: Hotoboc – Marus, A. Miron, Sipovic (cpt.), D. Popescu, Helder, Cucu, Gradinaru, Murgoci, Cr. Cristea, Jula
Rezerve: Abraham – Miaelaricu, Karlik, Stoian, Tudorie, Adascalitei, T. Stan
Antrenor: Tibor Selymes

Arbitru: Andrei Florin Chivulete (Bucureati); Asistenti: Vlad Barleanu (Bucureati) ai Ionut Babadac (Alexandria).