Published On: lun, Aug 25th, 2014

HC Dunarea pe ultimul loc la turneul din Germania. Brailencele au pierdut toate cele trei meciuri

hc dunarea 2014-2015HC Dunarea Braila a participat in weekend-ul trecut la Ladies Sparkassen Cup unde au intalnit echipe puternice din Europa. Testul din Germania s-a dovedit a fi prea puternic pentru brailence care s-au intors acasa cu trei infrangeri din tot atatea meciuri disputate.

In prima partida, elevele Alexandrinei Soare au intalnit OHF Nice. Cu o aparare slaba dar si cu un atac fara finalizari, brailcenele s-au vazut conduse la pauza cu 9 goluri, reusind sa inscrie in primele 30 de minute doar 6 goluri, (15-6). Victoria a apartinut frantuzoaicelor, care s-au dovedit a fi net superioare, la toate capitolele, 31-17.

Au marcat pentru Dunarea : Farcau 7, Moldovan 4, Horjea 3, Czeczi 3.

In cel de-al doilea meci, brailencele au intalnit Thuringer, pierzand categoric si aceasta partida.

Daca in prima repriza, brailencele au fost conduse pe tabela, la pauza diferenta fiind de 10 goluri, (8-18), in partea a doua a meciului. Mai hotarate in aparare dar si cu finalizari clare a Gabrielei Perianu, HC Dunarea a revenit in partea a doua a meciului si au mers de la egal la egal. In cele din urma, campioana Germaniei, o echipa mult mai experimentata s-a impus in fara brailencelor, 22-28

Au marcat pentru Dunarea: Perianu 8, Moldovan 5, Horjea 2, Farcau 2, Brot 2, Czeczi 1, Irimia 1, Boldyreva 1.

Ultimul meci disputat de Dunarea Braila a avut loc in compania echipei Bayer Leverkusen. Jocul cu Leverkusen a fost unul mult mai echilibrat, insa HC Dunarea a cedat pe final si a pierdut si al treilea meci de la turneul international din Germania, 20-24 (12-13)

Marcatori: Moldovan 5, Farcau 4, Horjea 3, Perianu 3, Czeczi 2, Brot 2, Irimia 1.

In aceasta pauza competitionala, Dunarea Braila a disputat 8 meciuri amicale dintre care a castigat doar 3, in fata unor echipe mult mai slabe.