Published On: Soare, Aug 3rd, 2014

Braila creste CAMPIONI! Adelina Sandu, campioana nationala in proba de 100 m garduri

Sandu- atletismIn acest weekend, la Bucuresti a avut loc etapa finala din cadrul Campionatelor Nationale de atletism dedicata juniorilor II.

In prima zi a competitiei sportivii braileni au obtinut o singura medalie, Adelina Sandu catigand titlul de campioana nationala in proba de 100 m garduri.

Legitimata atat la Liceul cu Program Sportiv Braila cat si la Clubul Sportiv Municipal Onesti, atleta braileana Adelina Mihaela Sandu a fost cea mai rapida concurenta in proba de 100 m garduri. Eleva profesorului Nicolae Iorga a terminat seriile cu timpul de 14.18, iar in finala a scos un nou record personal 13.99 si a urcat pe cea mai inalta treapta a podiumului. La proba de triplusalt, Adelina s-a clasat pe locul 5 cu o saritura de 11.66m.

In aceeasi proba au mai participat si brailencele, Iulia Banaga care a terminat proba de 100 m garduri pe locul 5 si Petronela Cristea care s-a clasat pe locul 8.