Published On: mar, Iul 29th, 2014

Se naste o noua generatie! Nationala U 18 s-a calificat in sferturi la Campionatul Mondial

Nationala de junioareDaca nationala de tineret a dezamagit suporterii handbalului, dupa ce au pierdut in fata echipei cu ochi oblici, nationala de junioare a mai facut un pas mare catre medalie. Generatia '96-'97 este alcatuita din jucatoare tinere dar care si-au facut deja simtita prezenta in Liga Nationala.

Echipa antrenata de Aurelian Rosca si Gavril Kozma s-a calificat luni in sferturile de finala ale Campionatului Mondial din Macedonia, invingand Croatia cu scorul de 28-22.

Cu toate ca au fost conduse in primele 10 minute, tricolorele si-au revenit si au refacut handicapul intrand la pauza la egalitate 12-12. Partea secunda a apartinut in totalitate romancelor, care au avut o aparare buna si au finalizat cu gol fiecare faza de atac, obtinand astfel calificarea.

Bianca Bazaliu a fost principala marcatoare a echipei, cu 8 goluri urmata de Laslo – 5, Alina Ilie, Corban, Carasola – cate 4 g, Ostase – 2 g si Florenta Ilie – 1 g.

Lupta pentru un loc in semifinale se va da contra Olandei, partida care va avea loc miercuri de la orele 13.00.