Published On: joi, Iun 12th, 2014

START la Campionatul Mondial. Romania nu a mai fost la un Mondial din secolul trecut

* Programul complet al cele mai mari competitii fotbalistice * Romania a bifat doar 7 prezente la turneele finale de Cupa Mondiala *

brazili -  Campionatul MondialCampionatul Mondial de Fotbal este cea mai importanta competitie fotbalistica disputata intre echipele nationale de fotbal. Competitia se desfasoara in sistem de cupa, si este impartita in faza preliminara (calificari) si turneul final. Preliminariile se disputa pe durata a 1 an, fiecare continent avand propriile reguli de calificare. Turneul final are loc o data la 4 ani si se disputa la inceputul verii pe durata unei luni. Tara organizatoare a turneului final este desemnata de FIFA cu cel putin 4 ani inainte. Prima editie a avut loc in anul 1930 in Uruguay, iar ultima in 2010 in Africa de Sud. Editia din 2002 a fost prima din istoria competitiei care a avut doua tari organizatoare: Japonia si Coreea de Sud. Campionatul Mondial de Fotbal este unul dintre cele mai importante evenimente sportive ale planetei.

Campionatul Mondial de Fotbal 2014 este cea de-a 20-a editie a Campionatului Mondial de Fotbal, care va avea loc in Brazilia intre 12 iunie si 13 iulie 2014.

Aceasta va fi a doua oara cand Brazilia gazduieste acest eveniment, prima editie gazduita de aceasta tara avand loc in 1950. Brazilia va deveni cea de-a cincea tara care gazduieste pentru a doua oara Campionatul Mondial de Fotbal, dupa Mexic, Italia, Franta si Germania. Va fi pentru prima data cand Campionatul Mondial este tinut in America de Sud dupa Campionatul Mondial de Fotbal 1978 din Argentina, si a 5-a la general. De asemenea este prima data cand doua Campionate Mondiale consecutive sunt tinute in afara Europei si prima data cand doua Campionate Mondiale consecutive sunt tinute in Emisfera sudica (Campionatul Mondial de Fotbal 2010 s-a desfasurat in Africa de Sud).

Mingea oficiala a Campionatului Mondial de Fotbal 2014 este Adidas Brazuca. Brazuca este o versiune actualizata a modelului Tango 12, mingea oficiala a Campionatului European de Fotbal 2012. Conform specificatiilor oficiale, Brazuca are un procent de absorbtie al apei de 0,2 %, cantareste 437 grame si are o circumferinta de 69 cm (modelul aprobat de FIFA poate fi intre 68,5 – 69,5 cm). Mingea este alcatuita din trei elemente: camera, scheletul si structura externa formata din sase bucati identice lipite termic

campionatul mondial

Cupa Mondiala din Brazilia va fi organizata pe 12 stadioane, acestea urmand sa gazduiasca 64 de meciuri, la capatul carora se va afla cine va castiga cea de-a 20-a editie a celei mai importante competitii fotbalistice.

Pentru aceasta editie, Brazilia a construit opt noi stadioane si a renovat alte patru, printre care si legendarul Maracana din Rio de Janeiro, care va gazdui si finala competitiei.

Organizatorii au intampinat dificultati in finalizarea celor 12 stadioane si lucreaza inca la arena din Sao Paulo, unde scaunele nu au fost inca montate la o peluza. Arena din Sao Paulo va gazdui meciul de deschidere dintre Brazilia si Croatia, care va avea loc la 12 iunie, iar FIFA a amenintat ca acesta nu va fi plin la ora disputarii partidei, deoarece nu a fost testat inainte.

Conform site-ului oficial al FIFA, cel mai mare stadion este cel din Rio de Janeiro, Maracana, cu o capacitate de 74.689 de locuri, in timp ce cel mai mic este Arena da Baixada, din Curitiba, care poate gazdui 38.533 de spectatori.

Pentru construirea si renovarea celor 12 stadioane, autoritatile braziliene au platit aproximativ 3,6 miliarde de dolari (circa 2,64 de miliarde de euro).

Romania nu a mai fost la un Mondial din secolul trecut

Perurumania1930In 1930, Romania se inscrie la Campionatul Mondial, competitie proaspat infiintata, si la turneul organizat in Uruguay, reuseste o victorie, 3-1 cu Peru, goluri Adalbert Desu, Constantin Stanciu si Nicolae Kovács, pentru a pierde cu 4-0 in fata viitoarei campioane mondiale, chiar tara gazda, Uruguay.

Peste patru ani, Romania obtine calificarea si la a doua editie a Campionatului Mondial, dupa o victorie in barajul cu Iugoslavia. La turneul final organizat in Italia, reprezentativa pregatita de Josef Uridil a pierdut disputa cu Cehoslovacia, 1-2 la Trieste, golul Romaniei fiind marcat de Ștefan Dobay.

Pentru Mondialul din 1938, Romania trebuia sa joace un baraj cu Egipt, dar africanii au declinat in cele din urma participarea la competitie, si astfel, reprezentativa condusa de Alexandru Savulescu mergea la al treilea turneu final consecutiv, care acum avea loc in Franta. In primul tur, echivalent cu optimile de finala, Romania a infruntat Cuba. Primul joc, disputat la Toulouse, s-a incheiat la egalitate, 3-3, dupa ce Romania a condus cu 1-0, dar apoi a egalat in doua randuri, la 2 si la 3, ultima oara in prelungirile meciului. Golurile tricolorilor au fost marcate de Silviu Bindea, Iuliu Baratky si Ștefan Dobay. Meciul s-a rejucat patru zile mai tarziu, tot la Toulouse, Cuba castigand de aceasta data cu 2-1, desi din nou Romania a condus cu 1-0 dupa golul lui Dobay.

Intre 1938 si 1970, Romania nu a mai obtinut calificarea la Campionatele Mondiale, pana la echipa construita de Angelo Niculescu la finalul anilor 1960. In Mexic 1970, Romania a fost repartizata in Grupa a 3-a, una de foc cu Anglia, campioana mondiala, Brazilia, eterna favorita la victorie si Cehoslovacia. Debutul a fost impotriva englezilor care s-au impus la Guadalajara cu 1-0. A urmat duelul cu Cehoslovacia, si o victorie cu 2-1, goluri Alexandru Neagu si Florea Dumitrache, prin care Romania reintra in cartile calificarii. Insa pentru asta trupa lui Angelo Niculescu trebuia sa invinga Brazilia. Pelé a deschis scorul, Jairzinho a dublat avantajul sud-americanilor, dar Romania a revenit in meci prin golul lui Florea Dumitrache. Pelé a marcat din nou, si in ciuda golului lui Emerich Dembrowski, Brazilia s-a impus cu 3-2, iar Romania a fost eliminata.

Romania a ratat in continuare prezentele la turneele finale mondiale si la Campionatul European, dar in 1984, la competitia continentala, reprezentativa tricolora a obtinut calificarea, sub conducerea lui Mircea Lucescu. In turneul din Franta, Romania a inceput cu o remiza contra Spaniei, 1-1 la Saint Etienne, Ladislau Boloni egaland pentru tricolori. A urmat duelul cu Germania de Vest, in care Marcel Coras a egalat in debutul reprizei secunde, dupa ce Rudi Völler deschisese scorul, dar acelasi atacant german a stabilit scorul final, 2-1. In ultimul meci din grupa, contra Portugaliei, Romania avea sa piarda, desi doar victoria o califica in faza eliminatorie.

1998-romania98Au urmat alti sase ani fara prezente la turneele finale, pana la Italia 1990, unde Romania revenea la un Mondial dupa 20 de ani. Din echipa condusa de Emeric Ienei faceau parte tinerii Gheorghe Hagi, Florin Raducioiu sau Ilie Dumitrescu. Campionul european cu Steaua Bucuresti, Marius Lacatus avea sa fie eroul primului meci, marcand doua goluri in poarta U.R.S.S., de care Romania a trecut cu 2-0 la Bari. Acelasi oras a gazduit si al doilea meci al tricolorilor, cu reprezentativa Camerunului, pierdut cu 2-1. Golul Romaniei a fost marcat de Gavril Balint. In ultimul meci din grupa, Romania a intalnit Argentina, campioana mondiala en-titre si echipa in randul careia evolua Diego Maradona. Ca un facut, jocul a avut loc la Napoli, orasul in care Maradona evolua la echipa de club. Sud-americanii au marcat primii, dar Balint avea sa egaleze si sa duca Romania in optimile de finala. Aici a urmat infruntarea cu Irlanda, si dupa un 0-0 la capatul a 120 de minute, disputa s-a decis la executarea loviturilor de departajare, unde singura ratare i-a apartinut lui Daniel Timofte si Romania rata intalnirea cu Italia, in sferturi.

Dupa ratarea calificarii la EURO 1992, Romania a fost aproape sa rateze si accesul la Mondialul din 1994. La jumatatea preliminariilor a fost adus insa Anghel Iordanescu in postul de selectioner, si cu trei victorii in ultimele trei meciuri, intre care un succes cu Belgia la Bucuresti si unul in Tara Galilor, Romania avea sa mearga la turneul final din Statele Unite.

Pe 18 iunie 1994, la Los Angeles, Romania a intalnit Columbia, echipa considerata favorita la titlu de brazilianul Pelé. Florin Raducioiu a deschis scorul, iar Gheorghe Hagi l-a majorat cu un gol incredibil, un sut din apropierea tusei din stanga a terenului, de la peste 30 de metri de poarta. Pe final, pe un contraatac, Raducioiu consfintea scorul final, 3-1, dupa ce columbienii redusesera din handicap.

Patru zile mai tarziu, la Detroit, intr-un stadion acoperit, Romania a intalnit Elvetia in fata careia avea sa piarda cu 4-1. Doar un succes in fata Statelor Unite, organizatoarea competitiei, ducea Romania in faza eliminatorie, si victoria a venit din nou pe stadionul Rose Bowl din Los Angeles. Dan Petrescu a marcat unicul gol al partidei.

In optimile de finala, adversar a fost Argentina, fara Diego Maradona care tocmai fusese suspendat pentru consum de droguri. La tricolori nu juca Raducioiu, din cauza cumului de cartonase galbene, dar absenta lui a fost suplinita perfect de Ilie Dumitrescu, autorul unei duble, iar Gheorghe Hagi a inscris si el intr-o victorie cu 3-2 care a dus in premiera pe tricolori in sferturile de finala mondiale. Aici, tot loviturile de departajare aveau sa opreasca Romania, ca si in 1990. Impotriva Suediei, Raducioiu a impins meciul in prelungiri dupa ce scandinavii marcasera primii, pentru ca din nou Raducioiu sa inscrie pentru 2-1 in minutul 101. Insa cu cinci minute inainte de finalul jocului, Kennet Andersson a readus egalitatea, si la suturile de la 11 metri Dan Petrescu si Miodrag Belodedici au ratat pentru tricolori dupa ce prima ratare apartinuse suedezilor.

A treia prezenta consecutiva la Campionatul Mondial a fost consemnata in Franta 1998, unde Romania a fost cap de serie la tragerea la sorti. In ciuda acestui avantaj, grupa a fost una dificila, cu Columbia de care tricolorii au trecut cu 1-0, gol Adrian Ilie, si Anglia. La Toulouse, Viorel Moldovan a deschis scorul, Michael Owen a egalat, dar Dan Petrescu a adus victoria si calificarea in minutele de final. In ultimul meci, contra Tunisiei, echipa condusa de Anghel Iordanescu avea nevoie de un punct pentru a termina pe primul loc in grupa, si meciul se incheia 1-1, Viorel Moldovan egaland in repriza secunda. Insa in optimile de finala adversar a fost Croatia care s-a impus la limita, 1-0, Davor Suker transformand un penalti inainte de pauza.

Ultimul turneu final al Generatiei de Aur a fost EURO 2000, in Olanda si Belgia. Anghel Iordanescu plecase dupa Franta 1998, Victor Piturca a calificat echipa dar a fost demis inainte de turneul final unde selectioner a fost Emeric Ienei. Dintr-o grupa imposibila, Romania obtinea calificarea dupa 1-1 cu Germania, gol Viorel Moldovan, 0-1 cu Portugalia si 3-2 in ultimul meci, contra Angliei. Disputa de la Charleroi a inceput cu golul lui Cristian Chivu, dar englezii au intrat in avantaj de un gol la cabine. Dorinel Munteanu a egalat la 2, iar Ionel Ganea a transformat un penalti in minutul 89, aducand victoria si calificarea.

Adversar in sferturile de finala a fost Italia, la Bruxelles. In minutul 35, Gheorghe Hagi a fost eliminat pentru proteste, iar cu un jucator in plus italienii s-au impus cu 2-0.

Urmatoarea perioada nu a mai adus calificari pentru Romania care a ratat prezenta la Mondialul asiatic din 2002 in urma unui baraj pierdut cu Slovenia si apoi a incheiat in afara locurilor calificante pentru EURO 2004 si Mondialul german din 2006. Pentru partea finala a campaniei de calificare la acest turneu, selectioner fusese readus Victor Piturca. Cu el la timona, Romania avea sa revina la un turneu final, castigand grupa de calificare pentru EURO cu Olanda si Bulgaria.

Campania pentru Mondialul din Africa de Sud a inceput dezastruos, cu un esec, 0-3 cu Lituania la Cluj-Napoca, apoi remiza cu Franta la Constanta, infrangeri cu Serbia tot la Constanta si cu Austria in deplasare, iar Victor Piturca a fost demis, locul sau fiind luat de Razvan Lucescu.

Şapte prezente la turneele finale de Cupa Mondiala. Acesta este bilantul tricolorilor la cea mai importanta competitie fotbalistica din lume, ajunsa acum la editia cu numarul 20.

Brazlia domina palmaresul celor 18 editii ale Cupei Mondiale, cu cinci victorii (1958, 1962, 1970, 1994, 2002), inainte de editia a 19-a, organizata in Africa de Sud, in perioada 11 iunie – 11 iulie.

In total, şapte tari au caştigat deja competitia, care a debutat in 1930, in Uruguay.

Italia (1934, 1938, 1982, 2006) a caştigat de patru ori şi devanseaza Germania, victorioasa in trei randuri (1954, 1974, 1990). Argentina (1978, 1986) şi Uruguay (1930, 1950) au caştigat de doua ori, Anglia (1966) şi Franta (1998) cate o data. Toate aceste caştigatoare vor fi prezente la Cupa Mondiala din Africa de Sud.