Published On: Soare, Iun 29th, 2014

Safta – 5 reusite in meciul cu Tunisia

Safta - HC DunareaNationala de tineret a Romaniei, condusa de Popa Sevistean si Cristi Preda a intalnit sambata reprezentativa Tunisiei la Campionatul Mondial din Croatia.

Romancele au debutat cu dreptul la CM si au obtinut o victorie la scor in fata Tunisiei, 35-22 (20-8).  Tricolorele au condus detasat pe tabela, pe intraga durata a meciului, avand un avantaj mare dupa 12 minute de joc, 9-1. In acelasi ritm de joc, elevele lui Popa Sevistean au intrat cu un avantaj mare la pauza, 20-8. In parte a doua a meciului jocul a fost mult mai echilibrat, insa victoria a apartinut intr-un final romancelor care s-au impus cu 35-22 in primul meci de la Campionatul Mondial. Duminica, nationala de tineret intalneste reprezentativa Braziliei, partida care incepe la orele 17.00.

Nicoleta Safta, pivotul Dunarii Braila a avut 5 reusite, fiind printre principalele marcatoare ale meciului cu Tunisia. Din echipa nationala a Romaniei face parte si interul brailean, Gabriela Perianu, una dintre jucatoarele importante ale lotului.

Romania-Tunisia 35-22 (20-8)

Romania: Inculet (5 interventii), Serban (3 interventii), Dedu (o interventie) (portari), Tanasie 5 goluri, Pricopi 5, Popa 5, Safta 5, Chiricuta 4, Zamfirescu 3, Constantinescu 3, Cicic 2, Cirjan 2, Carabulea 1.

Tunisia: Chebbi (o interventie), Becha (2 interventii), Zarrai (2 interventii) (portari), Hamrouni 6 goluri, Hachana 5, Harbaoui 3, Rejeb 3, Khouja 2, Rezgui 1, Ben Rguez 1, Farhani 1.