Published On: mar, Iun 10th, 2014

Premiera reusita la Braila. Cupa “Sport Plus” si-a desemnat castigatorii

sport plus braila-badmintonIn weekend, in Sala de sport a Colegiului Tehnic “Edmond Nicolau”, a avut loc prima competitie de badminton de la noi din oras, sub denumirea Cupa "Sport Plus" Braila.

Intrecerea a fost dedicata sportivilor care s-au incadrat la categoriile de varsta U9 si U17. Braila a fost reprezentata la aceasta competitie de Anda Stefania Baciu si Eliasib Vlasceanu.

Cei doi sportivi de la Sport Plus Braila nu au reusit sa se claseze pe podium la niciuna din cele doua categorii, insa au avut de invatat de la ceilalti sportivi iar pe viitor promit multe.

Cupa “Sport Plus” la badminton a fost o competitie cu participare nationala in cadrul careia au participat sportivi de la: PNC Bucuresti (Palatul National al Copiilor), CSS Bacau, CS Sport-Plus Braila, CS Siderurgistul Galati, CSS Onesti, CSS 6 Bucuresti.

La simplu fete U9 marele premiu s-a dus la Denisa Foca, sportiva legitimata la CSS 6. La simplu baieti U9, CSS Bacau a castigat tot, pe primul loc urcand sportivul Mihnea Vechiu. Si la simplu fetele U17, tot un sportiv legitimat la CSS Bacau s-a impus, si anume Irina Calin.

sport plus braila-badminton1Filimon Collins Valentine, sportiv legitimat la CSS 6 Bucuresti, aflat pe locul 22 in clamentul european la juniori s-a impus la categoria U17, simplu masculin.

La mixt s-a impus grupa formata din Maria Dutu/Mihai Grosu de la CSS 6 Bucuresti.

Competitia a fost organizata cu sprijinul Primariei Municipiului Braila, Federatiei Romane de badminton, Directiei Judetene pentru Sport si Tineret si a clubului Sport Plus Braila.

Acesta a fost primul eveniment major al clubului Sport Plus, care promite multe pe viitor.

SF U9

I – Foca Denisa – CSS 6 Bucuresti

II- Sumudica Diana – CSS 6 Bucuresti

III- Morinoiu Andreea – CSS Bacau

III- Sufaru Rose-Marie – CSS Bacau

SB U9

I Vechiu Mihnea – CSS Bacau

II Tamas Davis – CSS Bacau

III Ivan Andrei – CSS Bacau

IV Berheci Bogdan – CSS Bacau

SF U17

I – Calin Irina – CSS Bacau

II – Grecea Ioana – PNC Bucuresti

III – Milu Luiza – PNC Bucuresti

III – Dimitriu Andreea -CSS Bacau

SM U17

I – Filimon Collins Valentine – CSS 6 Bucuresti

II – Grosu Mihai – CSS 6 Bucuresti

III – Hincu Cosmin – CSS Bacau

III – Constandache Stefan – CSS Bacau

Mixt U 17

I Gorsu/Dutu – CSS 6 Bucuresti

II- Gisca/Calin – CSS 6 Bucuresti/ CSS Bacau

III – Constandache/ Dimitriu – CSS Bacau

III-Badea/ Lungu

 

 

Comentarii

comentariu

banner-INF

About the Author

-