Published On: Soare, Iun 1st, 2014

Meci mare pe Municipal. 4 penalty-uri, 3 eliminari, 7 goluri

cf braila - rapid suceavaSambata, stadionul Municipal din Braila a gazduit partida dintre CF Braila si Rapid CFR Suceava. Cu toate ca ambele echipe au scapat de retrogradare, Comitetul Executiv al FRF luand decizia ca din sezonul urmator sa fie 14 echipe in Liga secunda, meciul a fost unul spectaculos. S-au marcat 7 goluri, s-au dictat patru lovituri de la 11 metri, toate pentru braileni in timp ce de la oaspeti au fost eliminati trei jucatori.

Brailenii au deschis scorul in minutul 2 cand arbitru a dictat lovitura de la 11 metri in urma faultului lui Semechin la Iordache. Ochia a transformat si a deschis scorul, 1-0.

In minutul 21, oaspetii egaleaza, portarul bailenilor fiind depasit de situatie, sucevenii marcand in urma unui sut de la peste 35 de metri, 1-1.

Necoara si-a readus formatia in avantaj dupa ce a executat o a doua lovitura de la 11 metri. Ochia a fost faultat in careu de Velescu iar arbitru a dictat lovitura de pedeapsa, 2-1.

Oaspetii au terminat prima repriza in 10, dupa ce Sumanariu l-a faultat pe Claudiu Ionescu la mijlocul careului si a vazut al doilea cartonas galben.

Dupa pauza, oaspetii au egalat pe tabela, dupa ce Golofca a sutat de la 16 metri, portarul brailenilor a respins insa mingea a ajuns la Negru care a marcat din 3-4 metri, 2-2.

In minutul 74 brailenii reintra la conducere dupa ce Claudiu Ionescu a centrat pe jos in fata portii iar Campeanu a trimis direct in plasa, 3-2. In minutul 84 brailenii marcheaza din nou, Iordache trimite o minge in careul sucevean iar Dima inscrie, 4-2.

Finalul partidei a fost unul dramatic cu doua eliminari si doua lovituri de la 11 metri. In minutul 89, Stanescu l-a faultat in careu pe Dima iar suceveanul este eliminat, dupa ce a vazut al doilea cartonas galben. Pentru proteste, Sava primeste si el rosu si este eliminat. Brailenii puteau marca pentru 5-2 insa Claudiu Ionescu rateaza lovitura libera, portarul oaspetilor ghicind coltul. Centralul arata din nou 11 metri dupa ce Necoara a fost faultat in careu de Balan, iar tabela este inchisa cu scorul de 5-2.

In urma rezultatului de sambata, Braila urca pe 2 in clasamentul play-out-ului, cu 31 de puncte, 5 mai multe decat Suceava.