Published On: lun, Iun 30th, 2014

A doua victorie pentru nationala mica la CM. Tiron, cea mai buna marcatoare cu 6 reusite

nationala de tineretNationala de tineret a Romaniei a disputat duminica, al doilea meci de la Campionatul Mondial, in care a intalnit reprezentativa Braziliei.

Jucatoarele antrenate de Popa Sevistean si Cristi Preda au condus inca de la inceputul partidei, tabela fiind deschisa de tarana Pricopi. In minutul 6, nationala mica se distanta la 4 goluri, 5-1 insa cea mai mare diferenta s-a inregistrat in minutul 16 cand tabela arata 10-4. La pauza romancele au intrat la vestiare cu un avantaj de doar 3 goluri, dupa ce evolutia tinerelor handbaliste nu a mai fost aceeasi ca in debutul meciului.

In partea a doua a meciului romancele si-au revenit si au stabilit in minutul 42 cea mai mare diferenta, 21-14. Finalul de meci a fost unul plin de ratari in tabara romancelor, care nu au mai fortat insa au castigat la cinci goluri diferenta, 26-21.

Pivotul celor de la HC Dunarea Braila, Nicoleta Safta a reusit sa marcheze 5 goluri, ca si in primul meci de la Mondial. Tanara Gabriela Perianu a evoluat aproximativ 40 de minute insa numai pe faza de aparare.

Romancele au debutat cu dreptul la CM si au obtinut o victorie la scor, in primul meci, in fata Tunisiei, 35-22 (20-8).

Romania: Tiron – 6 goluri, Carabulea – 5, Safta -5, Constantinescu – 4, Pricopi – 4, L. Popa – 2.