Published On: lun, Mai 19th, 2014

Robert Jitaru – pugilistul de aur din ringul brailean

robert jitaruIn weekend, pe ringul amplasat pe patinoarul de la Promenada Mall au avut loc meciurile din cadrul galei finale ale Campionatului National de box pentru tineret. Punctul culminant al ultimului act a fost meciul de la categoria 56 kg dintre braileanul Robert Jitaru si bucuresteanul de la Olimpia, Sorin Panoiu.
Robert Jitaru a punctat clar in fiecare repriza in disputa cu un adversar incomod si s-a impus fara dubii cu 3-0.
Rezultatele din gala finala:
Categoria 46-49 kg: – Cosmin Negraru (Timisoara) cp – Ionut Vulpe (Mangalia)
Categoria 52 kg: – Ionut Ples (Alba Iulia) cp – Alexandru Ionita (Dinamo)
Categoria 56 kg: – Robert Jitaru (CSM Braila) cp – Sorin Panoiu (Bucuresti)
Categoria 60 kg: – Vasile Suciu (Sibiu) cp – Darius Stanica (Craiova)
Categoria 64 kg: – Ninel Gheorghe (Dinamo) cp – Mihai Dumitru (Mioveni)
Categoria 69 kg: – Costinel Puiu (Muscel) cp – Daniel Costea (Calarasi)
Categoria 75 kg: – Iulian Ivanov (Bacau) cp – Mihai Niculae (Pitesti)
Categoria 81 kg: – Andrei Aradoaie (Dinamo) TKO R2 – Laurentiu Barneata (Bucuresti)
Categoria 91 kg: -Claudiu Cristea (Dinamo) cp – Claudiu Grosu (Targoviste)
Categoria 91 kg:- Ali Tekhim (Timisoara) cp – Danut Chirita (Valcea)
Brailenii Alexandru Giurgea, Andrei Ghionea si Ionut Moisescu au fost si ei medaliati, ei ocupand locul trei pe podium si castigand astfel medaliile de bronz.
Competitia de la Braila a fost organizata in mod ireprosabil de CSM Braila, FR Box, Consiliul Judetean, Primaria Braila, DJST si Asociatia Judeteana de Box Braila.