Published On: sâm, Mai 17th, 2014

MACEL in Polivalenta! Ardelencele ne-au invatat handbal. HC Dunarea – Corona Brasov 19-33 (6-14)

dunarea braila corona bv3Dunarea Braila a fost umilita, sambata, in fata propriilor suporteri, pierzand la scor poate cel mai important meci din istoria clubului. Cu un inceput cat se poate de prost, cu ratari impardonabile si cu o aparare foarte slaba, Dunarea "a secat" repede in partida din Polivalenta. Corona Brasov a demonstrat ca forma buna din meciul cu Baia Mare nu este o intamplare si ca isi doresc mai mult decat o simpla medalie.

Lectia de handbal data astazi de elevele lui Burcea a facut ca unii suporteri sa plece inca dupa prima repriza, dezamagiti, din sala.

dunarea braila corona bv2

Partdia a inceput cum nu se poate mai prost. Corona a trecut la pas de apararea brailencelor, marcand de trei ori consecutiv in timp ce Dunarea marcheaza primul gol abia in minutul 8. Echipa condusa de Burcea se distanteaza pe tabela marcand de trei ori consecutiv, in minutul 13 tabela aratand 2-7. In prima parte a jocului HC Dunarea nu a marcat decat de 3 ori din pozitional. Horjea, Moldovan, Brot, Irimia dar si Czeczi nu au fost in cea mai buna forma, cu toate ca Soare a spus de multe ori ca elevele ei vor fi in  forma maxima in play-off. Cu pase date din scurt lui Perianu, cu un pivot care s-a simtit doar pe aparare, dar si fara extreme, Dunarea nu a reusit sa marcheze decat 6 goluri in prima repriza, in timp ce Corona defila in sala Polivalenta, 6-14 la pauza.

Partea a doua a meciului a avut aceeasi echipa in prim plan, Corona Brasov. Dornice de victorie dar si de o medalie cat mai stralucitoare, ardelencele au dat lectii de handbal si in partea a doua a meciului. In minutul 38, Corona se distanteaza si mai mult, marcand din orice pozitie, pana si portarul Mirca bagand mingea in poarta brailencelor, 10-21.

Corona si-a continuat demonstratia de forta si in actul secund, stabilind totodata o diferenta neverosimila, de 14 goluri! Gabriela Dobre si Elena Voicu au spalat, cu interventiile lor salvatoare, rusinea ca HC Dunarea sa fie invinsa la o diferenta si mai mare, Corona avand sansa de a marca chiar si peste 40 de goluri.

dunarea braila corona bv

Pana astazi o singura echipa a mai marcat de 33 de ori in Polivalenta din Braila, si anume Oltchim Ramnicu Valcea. Dunarea Braila nu a reusit sa marcheze nici macar 20 de goluri, pierzand intr-un final partida la o diferenta imensa, 19-33.

Alina Horjea, una dintre jucatoarele emblematice ale echipei, coordonatorul de unde trebuia sa plece majoritatea fazelor de atac dar si golurile, a avut cea mai slaba evolutie din ultimii ani. Dar cum jocul este unul de echipa, rusinea de astazi nu cade numai pe umerii ei. HC Dunarea are unul dintre cei mai buni interi din tara, Gabriela Perianu, din pacate insa aceasta nu este jucata cum trebuie de colegele ei.

dunarea braila corona bv1Dunarea Braila se pare ca se multumeste doar cu medalia de bronz, iar "forma buna" din meciul cu Roman se pare ca a fost un accident, jocurile fiind facute in spate, nu pe teren.

In etapa urmatoare Dunarea joaca in deplasare la Baia Mare acolo unde, cel mai sigur, va avea loc un alt macel. Partida dintre HCM Baia Mare si HC Dunarea are loc miercuri, de la orele 18.30 fiind arbitrat de cuplul Belean/Calina.

Mrcatoare:

Dunarea Braila: Moldovan 5, Farcau 4, Perianu 3, Horjea 3, Brot 1, Gheorghe 1, Irimia 1, Barbos 1

Corona Brasov: Burghel 6 goluri, Hotea 5, Pricopi 4, Bradeanu 3, Țacalie 3, Zamfir 3, Chiper 2, Briscan 2, Apetrei 2, Tudor 2, Mirca 1