Published On: sâm, Mai 31st, 2014

101Sambata, Dunarea Braila a disputat ultimul meci din acest sezon, in compania echipei campioana, HCM Baia Mare. Cu toate ca baimarencele au venit la Braila fara 8 jucatoare importante, campioanele le-au invis pe brailence.

Partida a inceput cu HCM intr-o mare forma, echipa condusa de Buceschi conducand pe tabela detasat, 4-1 minutul 5. Jucatoarele lui Soare si-a revenit, iar Brot si Farcau au readus Dunarea in joc, 8-8 minutul 16.

Baia Mare a preluat din nou conducerea si nu s-a mai lasat pana la fluierul final. La pauza, echipa lui Buceschi avea un vantaj de 6 goluri, 11-17, ca imediat dupa pauza sa se inregistreze cea mai mare diferenta de pe tabela, de 7 goluri, 11-18. In minutul 40 Dunarea Braila a avut o revenire spectaculoasa, marcand de 4 ori consecutiv, prin Horjea (2) si Gheorghe (2), iar in minutul 44 tabela arata 19-21. Campioanele s-au distantat din nou iar jucatoarele Alexandrinei Soare nu au mai avut forta sa revina, tabela aratand la final 26-30.

999Dupa meciul cu HCM Baia Mare, a urmat festivitatea de premiere. Jucatoarele au primit medaliile de bronz si cupa pentru locul III.

Dupa un an greu in care nimeni nu spera la castigarea medaliilor, Dunarea Braila a incheiat anul cum nu se poate mai bine, si dupa 5 ani, au ocupat din nou locul III pe podiumul Ligii Nationale de handbal feminin.Pentru HC Dunarea Braila urmeaza o vacanta de o luna.

Felicitari echipei: Andreea Adespii, Nicoleta Safta, raluca Irimia, Andreea Barbos, Ana-Maria Dragut, Alina Horjea, Lacramioara Stan, Adina Brot, Nicoleta Esanu, Gabriela Dobre, Elena Voicu, Ada Moldovan, Ramona Farcau, Gabriela Perianu si antrenorilor Alexandrina Soare si Alexandru Viorel.