Published On: joi, Mai 8th, 2014

Egal important pentru CF Braila in deplasarea din Moldova. Rapid CFR Suceava – CF Braila 0-0

cf braila rapid suceavaCF Braila a disputat miercuri, pe stadionul "Areni", partida din etapa a IV-a de play-out, in compania echipei gazda, Rapid CFR Suceava.

Gazdele au avut sansa de a deschide tabela inca din minutul 8 cand Semegin a executat o lovitura de la cot de pe partea stanga a terenului, iar Negru a reluat cu capul de la 10 metri, insa Mitrea apara. Portarul brailean a fost pe faza si in minutul 12 cand Cerlinca suteaza pe centrul porti de la circa 20 metri.

Brailenii au inceput si ei atacul, iar in minutul 21 S. Frunza a centrat din coltul careului, C. Rosu a reluat cu capul din 8 metri, dar Hincescu a respins printr-un plonjon spectaculos.

Trei minute mai tarziu, braileni se afla tot in careul gazdelor, unde Ionescu reia cu capul din 6 metri, insa Hintescu este la post si apara.

In minutul 28 centralul dicteaza lovitura de la 11 metri, dupa ce Cerlinca este faultat in careu, insa Ionesi bate slab, iar portarul brailean isi face si de aceasta data datoria si apara.

Gazdele nu s-au lasat si au atacat in continuare iar dupa ce Semeghin a avut o incursiune pe partea stanga, a pasat bine in centrul careului, dar Golofca a finalizat slab in bratele portarului brailean. La pauza tabela ramane neschimbata, 0-0 dupa 45 de minute de joc.

Gazdele au inceput in forta partea a doua a meciului iar in minutul 53, Cerlinca a luat o actiune pe partea stanga, a patruns in careu, dar a sutat prost din 7-8 m.

Din minutul 84 sucevenii raman in 10 oameni, dupa ce Semeghin este elimitat si trimis la vestiare, pentru doua cartonase galbene incasate in 10 minute. Ultima faza a jocului a apartinut brailenilor aceasta avand loc in minutul 90+1 cand Ignat a trimis cu capul putin peste transversala dupa un corner executat de Cl. Ionescu.

Partida din etapa a IV-a a play-out-ului se incheie astfel la egalitate, iar brailenii se intorc acasa cu un punct pretios. CF Braila ocupa locul 4 cu un total de 19 puncte, fiind la un singur punct in spatele Sucevei.

In etapa viitoare, CF Braila intalneste sambata, 10 mai, pe stadionul Municipal, cu incepere de la orele 18.00, ocupanta ultimului loc, Farul Constanta. Daca invinge pe Municipal sambata, CF Braila are sansa sa urce in clasament, si sa se salveze cu totul de la retrogradare, avand in vedere ca Rapid Suceava are meci greu cu Unirea Tarlungeni.

RAPID CFR SUCEAVA – CF BRAILA  0-0

Arbitru: Dragos Istrate (Bucuresti); Asistenti: Adrian Marginean (Aiud) si Petrica Ionut Cimpeanu (Cluj-Napoca).

►Rapid CFR: Hantescu – D. Balan, Ferariu, Velescu, Semeghin (cpt.) – Cerlinca, Sumanariu, I. Plamada, Golofca – M. Negru, Ionesi

Rezerve: Pascal – Arotaritei, Vornicu, Dutica, Sava, Fedorovici, Gafita

Antrenor: Bogdan Tudoreanu

►Braila: Mitrea – Spiridon, L. Ivan, Necoara, Ghiocel – G. Iordache, Ochia, Cl. Ionescu, Frunza (cpt.) – Ndigwe, C. Rosu

Rezerve: Leu – Ad. Campeanu, Dima, Petean, Spataru, Ignat, Stangaciu

Antrenor: Alin Panzaru