Published On: Soare, Mai 4th, 2014

Doar cu amenintari poate CF Braila sa castige – CF Braila – Gloria Buzau 2-1 (1-0)

cf braila - rapid suceavaSaptamana neagra pentru fotbalul brailean. Dupa ce au ajuns pe penultimul loc, fiind practic cu un picior in liga a III-a, conducerea celor de la CF Braila i-a avetizat pe fotbalisti ca daca nu vor scapa din zona periculoasa vor ramane fara salarii.

CF Braila a luat o gura de oxigen in meciul din etapa a 3-a din play-out, cand a reusit sa obtina o victorie pe teren propriu in fata Gloriei Buzau, echipa pe care nu o mai invinsese din noiembrie 2011.

Prima ocazie a meciului a apartinut oaspetilor care puteau deschide scorul prin Puscasu, in minutul 10 al partidei. In replica, doua minute mai tarziu, brailenii puteau deschide si ei scorul dupa ce Ndigwe a scapat singur in careul buzoian, Gherasim a respins pana la Rosu, acesta i-a pasat lui Frunza, dar sutul acestuia, a trecut mult peste poarta.

In minutul 26, brailenii au reusit sa deschida scorul dupa ce Birsanel l-a faultat clar in careu pe Ochia si centralul a indicat ferm lovitura de la 11 metri. A executat slab Claudiu Ionescu iar Gherasim a respins mingea direct in vinclul propriei porti:1-0, minutul 26.

Ndigwe a ratat sansa de a marca si el, dupa ce Claudiu Ionescu ii trimite o centrale, insa nigerianul a ratat din 2 metri.

In minutul 48, Gherasim l-a placat clar in careu pe Claudiu Ionescu, iar arbitru a aratat din nou punctul cu var. Penaltyul fost executat de acelasi jucator, insa de aceasta data Gherasim apara.

In mintuul 75, Frunza executa o lovitura libera de la peste 25 de metrii si il invinge pe portarul buzoian, 2-0.

Buzoienii au reusit sa marcheze golul de onoare abia in minutul 90 cand Ghiocel l-a faultat in careu pe Voicu si Pantelie a transformat penaltyul corect acordat: 2-1.

Aceasta este prima victore a brailenilor din play-out. Dupa aceasta partida CF Braila a acumulat 18 puncte si a scapat momentan de zona retrogradarii. In etapa viitoare echipa condusa de Alin Panzaru va intalni Rapid Suceava brailenii fiind obligati sa castige.