Published On: Soare, Mai 11th, 2014

CF Braila pe un drum ascendent! Brailenii au scapat momentan de zona retrogradarii

cf braila - rapid suceavaSambata, pe stadionul Municipal din Braila a avut loc ultimul meci din turul fazei de play-out. CF Braila s-a luptat pentru victoria ce o poate ajuta sa paraseasca locurile retrogradabile si a castigat partida cu Farul Constanta.

Farul ramane fara victorie in 2014 si dupa meciul 5 al play-out-ului Ligii Secunde de fotbal. Gruparea braileana a prestat un joc destul de bun, reusind sa invinga cu scorul de 3-1 (0-0), fiind acum pe locul trei cu 22 de puncte.

Pentru gazde au marcat Campeanu, Rosu si Spiridon in timp ce pentru Farul a înscris Ciobanu, toate golurile fiind marcate in repriza secunda.

Cu toate ca prima repriza a fost fara gol, fazele nu au lipsit braileni avand prima ocazie de gol ratata de Iordache in minutul 4 cand acesta a sutat putin pe langa vinclu de la 15 metri.

Portarul brailean s-a remarcat la sutul lui Ivanovici din lovitura libera de la 25 de metri din minutul 30, acesta respingand mingea sutata de Stan de la 30 de metri din minutul 36. Nici Puia nu se lasa „batut” de sutul expediat de Ghiocel de la vreo 30 de metri, iar tabela a ramas neschimbata la pauza.

Minuturile 49, 54 și 67 s-au dovedit norocoase pentru braileni, care au punctat prin Ad. Campeanu, C. Rosu si Spiridon, iar în minutul 56 au înscris constanțenii de la Farul, autor D. Ciobanu.

La doar 4 minute dupa inceperea celei de-a doua reprize braileni deschid scorul prin Campeanu. Ochia i-a pasat lui Campeanu la 14 metri de poarta adversa, iar sutul plasat al acestuia, de la 14 metri, l-a invins pe portarul Puia: 1-0 (min. 47). Rosu a marcat 5 minute mai tarziu si astfel gazdele conduceau cu 2-0 (min. 54). La faza imediat urmatoare, Farul a redus din handicap, prin Ciobanu, cel care a reluat frumos cu capul in plasa, lovitura de colt executata de Ivanovici: 2-1 (min. 56)! Apoi Rosu a vazut direct un cartonas rosu pentru o intrare periculoasa asupra lui Ghinea. Brailenii au mai inscris in inferioritate numerica dupa un corner executat de Spataru, de pe partea stanga, Campeanu a reluat cu capul la poarta, dar, de la un metru de poarta, Spiridon a trimis tot cu capul mingea in plasa, stablind astfel scorul final: 3-1 (min. 61)!

CF BRAILA – FARUL CONSTANTA 3-1 (0-0)

Ad. Campeanu ’49, C. Rosu ’54, Spiridon ’67 / D. Ciobanu ’56

CF Braila: Mitrea – Spiridon, L. Ivan, Necoara, Ghiocel – C. Rosu, Oghia (R. Neagoe ’79), Cl. Ionescu (Spataru ’64), Frunza (cpt.) – G. Iordache (M. Dima ’84), Ad. Campeanu

Antrenor: Alin Panzaru

Eliminat: C. Rosu ’57 (rosu direct)

Farul Constanta: Puia – Bajan, D. Ciobanu, Ad. Ghinea (Bumbac ’73), D. Barna – Tothazan (A. Tudor ’86), D. Stan – Ivanovici,V. Apostol, I. Florea II (Dinca ’69) – Al. Musca

Antrenor: Stefan Nanu

Cu cele trei puncte castigate in partida cu Farul Constanta, CF Braila urca pe locul 3 in clasamentul play-out-ului, acumuland 22 de puncte. In urmatoarea etapa, CF Braila intalneste echipa de pe locul 2 din play-out, Unirea Tarlungeni, meciul urmand sa aiba loc in deplasare, sambata, 17 mai.