Published On: joi, Apr 10th, 2014

Prima victorie pe Municipal vine dupa un autogol. CF Braila – Unirea Tarlungeni 1-0 (0-0)

Miercuri, stadionul Muncipal din Braila a gazduit meciul dintre CF Braila si Unirea Tarlungeni. In fata a aproximativ 500 de spectatori, brailenii au obtinut prima victorie pe teren propriu insa fara sa marcheze, singurul gol al partidei fiind inscris de un adversar in propria poarta.

Brailenii puteau deschide scorul inca din minutul 3 insa Claudiu Ionescu a sutat pe langa minge. In minutul 14 oaspetii au avut si ei sansa de a deschide scorul insa Nicolae nu nimereste poarta de la mai putin de 13 m si cam acestea au fost fazele interesante din prima repriza.

In partea a doua a meciului, jocul a fost mult mai alert. Imediat de la reluarea partidei, Dima suteaza putin pe langa poarta, iar in minutul 50, Spataru incearca sa il lobeze pe portar iar Ochia trimite mingea in out cu toate ca avea poarta goala.

Golul a venit in minutul 65 cand Claudiu Ionescu a facut cateva driblinguri la marginea careului, dupa care a incercat o centrare la 6 m, dar acolo nu se afla decat fundasul oaspeților, George Vlasceanu, care si-a bagat mingea in propria poarta (1-0).

Oaspetii au dominat finalul de meci si au avut sansa sa egaleze in minutul 84 cand Elek, aflat la 5 metri de poarta a sutat insa Comanescu a reusit sa blocheze mingea.

Cu toate ca practic brailenii nu au marcat in aceasta partida, victoria mentine CF Braila cu sanse matematice de a incheia sezonul regulat in play-off.

Vlasceanu 65 – autogol

Braila: Comanescu – Spiridon, Ignat, Ivan, Necoara – Spataru (Neagoe 87), Ochia Cl. Ionescu, Frunza – Iordache (Ndigwe 46, Rosu 73), Dima. Antrenor: Alin Panzaru

Tarlungeni: Stamatin – Vlasceanu, Tatarciuc (Antal 73), Francu, Iaru (Serban 62) – Antoche, Marin, Nicolae, Pastor – Dumbrava (Lita 63), Elek. Antrenor: Laszlo Balint

Cartonase galbene: Spiridon, Ivan, Ochia / Antoche, Marin, Nicolae

Au arbitrat Adrian Ilyes (Prahova) ajutat de asistentii Florin Ungureanu (Bucuresti) si Dan Florin (Calarasi)