Published On: vin, Apr 25th, 2014

HCM Baia Mare-Corona Brasov si SCM Craiova-HCM Roman semifinalele din Cupa Romaniei

hcm baia mare cupa romanieiHCM Baia mare a castigat la pas partida cu HC Zalau, 31-21. Fara Gheorghe Tadici pe banca, acesta fiind suspendat trei etape, HC Zalau a avut o evolutie slaba, fiind condusa la 9 goluri fara ca elevele selectionerului sa marcheze vreun gol, 0-9 minutul 15. In numai 13 minute formatia din Salaj a redus scorul de la 0-9 la 11-12. Mai mult, Zalaul a avut si sansa egalarii, chiar in doua randuri pana la pauza, insa Paula Ungureanu a intervenit la timp. Partida a fost rezolvata in primele 10 minute ale reprizei secunde, cand echipa pregatita de Costica Buceschi s-a desprins la 21-14, gratie mai multor contraatacuri. Ca sa isi odihneasca elevele, pentru semifinala, Costica Buceschi a jucat in ultimul sfert de ora cu rezervele. Pentru ca HC Zalau a fost eliminata in sferturi in Cupa Romaniei, Gheorghe Tadici nu va putea sta pe banca nici la urmatoarele doua partide cu HCM Baia Mare, in play-off-ul Ligii Nationale.

Corona Brasov s-a chinuit in meciul contra echipei lui Dumitru Musi, CSM Ploiesti, insa intr-un final s-a calificat mai departe in Cupa Romaniei. Echipa condusa de Burcea a intrat relaxata pe teren, si au avut de tras pe parcurul meciului. Echipa prahoveana a intrat in avantaj la cabine, cu 16-15, dupa o prima repriza pe care au condus-o aproape in totalitate. Elevele lui Dumitru Musi au avut in mai multe randuri avantaj de patru goluri.

Partea a doua a meciului a fost diferita. Cu Aurelia Bradeanu in mana buna, aceasta marcand pe banda rulanta, avand 11 reusite, dar si cu Tacalie in forma si Olariu sigura in poarta, Corona Brasov a castigat intr-un final meciul cu scorul de 30-28.

Pentru Corona Brasov urmeaza semifinala de Cupa cu HCM Baia Mare, cele doua grupari fiind cele mai bune din Romania in acest sezon.

HCM Roman a obtinut o victorie asteptata in fata studentelor de la Stiinta Bucuresti. Cu toate ca in prima parte a meciului scorul a fost unul strans, 10-8 minutul 26, echipa condusa de Florentin Pera a profitat de eliminarile de la Stiinta si s-a distant pe tabela.

Stiinta a ramas in trei handbaliste pe teren, iar HCM Roman a profitat la maximum, s-a desprins la 20-11, ca dupa 60 de minute de joc tabela sa arate 31-17.

SCM Craiova a furnizat surpriza din sferturi. Echipa care a incheiat sezonul regulat pe locul 10 in clasament a eliminat U Jolidon Cluj, echipa care a incheiat sezonul pe un loc de play-off.

Echipa condusa de Aurelian Rosca a condus pe tabela, in minutul 16 diferenta fiind de 5 goluri, 11-6. SCM Craiova a intrat cu un avantaj de doua goluri la vestiare, dupa 30 de  minute de joc tablea aratand 14-13 pentru oltence.

SCM Craiova poate salva intreg sezonul, avand sansa sa joace in cupele europene, fiind o performanta uriasa pentru clubul din Oltenia. SCM Craiova a rezistat eroic in fata echipei "U" Jolidon Cluj in ultimul sfert de finala al Cupei Romaniei, reusind sa se impuna la final cu 25-23.

Sambata, in sala Polivalenta din Targoviste au loc meciurile din semifinale. De la orele 11.00 HCM Baia Mare intalneste Corona Brasov, meciul anuntandu-se a fi un adevarat derby dat fiind faptul ca cele doua echipe au loturi puternice. De partea cealalta, a doua semifinala va avea loc intre HCM Roman si SCM Craiova, partida care incepe de la orele 13.00.