Published On: lun, Apr 28th, 2014

CF Braila tot mai aproape de retrogradare. Ne-au scos galatenii fotbalul din cap

CF Braila net* Dunarea Galati -  CF Braila 4-0 (3-0) *

CF Braila a suferit cea de-a doua infrangere din turneul play out, dupa 0-2 cu Unirea Tarlungeni, galatenii au invins formatia condusa de Alin Panzaru cu scorul e 4-0.

In ciuda problemelor financiare, jucatorii fiind neplatiti din decembrie anul trecut, fara pregatire inainte de meciul cu CF Braila, galatenii au avut o evolutie excelenta.

Cu o aparare slaba, brailenii nu au rezistat pe teren decat 7 minute, moment in care, Marius Matei a deschis tabela, profitand din plin de defensiva subreda a brailenilor. Matei a depasit fara probeleme fundasii centrali braileni si a ramas singur cu portarul, marcand lejer cu un sut langa bara 1-0. In mintuul 18 acesta avea sa faca dubla dupa o faza asemanatoare, cand l-a depasit usor pe Ivan si l-a invins din nou pe portarul brailean, 2-0.

Pentru 3-0 a inscris Neagu, pe contraatac, cu un sut plasat perfect la coltul lung, de la coltul careului. In repriza secunda, in minutul 62, Batfoi a inchis tabela, 4-0.

Astfel, Dunarea a egalat in clasament pe CF Braila si s-a apropiat la un singur punct de locul trei, de pe care nu se mai retrogradeaza, pozitie pe care se afla Rapid CFR Suceava, echipa invinsa in aceasta etapa la Buzau, de Gloria, scor 3-2.

Dupa primele doua meciuri din play-out, CF Braila se afla pe penultimul loc in clasament, pozitie de pe care poate retrograda. Sambata, 3 mai, pe Stdionul Municipal din  Braila, echipa condusa de Alin Panzaru va intalni Gloria Buzau. Oaspetii se afla inainte acestui meci pe primul loc in clasamentul din Play-Out, brailenii avand sanse minime de a castiga vreunu punct din partida cu buzoienii.