Published On: lun, Mar 24th, 2014

Voteaza aici cel mai reprezentativ sport al orasului nostru

Share This
Tags

sporturiDaca fotbalul ramane sportul rege pentru intreaga lume, la Braila, echipa condusa de Alin Panzaru este cu un picior in divizia a III-a si nu mai este considerat de multi a fi sportul rege. 

Handbalul aduna, de ani de zile, tot mai multa lume la Sala Polivalenta. In acest sezon echipa antrenata de Alexadrina Soare are sanse la a castiga o medalie, HC Dunarea ocupand locul 4 in sezonul regulat.

De cativa ani boxul trage sa revina printre principalele sporturi de la Braila. De anul trecut Braila este Centru National Olimpic de box pentru juniori si tineret. De asemenea, in ultimii ani, pugilistii antrenati de George Pertea si Gigi Moise au obtinut rezultate deosebite atat la competitiile din tara cat si la cele de peste hotare, aducand la Braila foarte multe medalii.

Voleiul a fost si el unul dintre cele mai importante sporturi din orasul nostru. In acest moment, in Braila, echipa de volei de la CSM este abia la inceput insa de sezonul viitor orasul nostru va avea nu mai putin de trei echipe de volei una de minivolei fete, una la categoria sperante tot fete si inca una de minivolei, baieti.

Stadionul Municipal din Braila nu gazduieste numai competitiile fotbalistice, aici dirt-trak-ul fiind si el unul dintre sporturile de baza. In momentul de fata, Braila este al doilea oras din Romania, dupa Sibiu, care are o pista de dirt-track foarte buna. In ultimii ani, aceasta pista a gazduit competitii importante, sportivii braileni avand rezultate deosebite.

Inotul, alta data, ramura care a adus cei mai mari campioni, ca Diana Mocanu sau Camelia Potec, este astazi cel mai slab sport din Braila. In momentul de fata, elevii legitimati la Clubul Sportiv Municipal e afla in partea de jos a clasamentului, fara prea multe rezultate notabile.

Voteaza AICI cel mai reprezentativ sport al orasului nostru!

Comentarii

comentariu

About the Author

-