Published On: sâm, Mar 1st, 2014

Victorie pentru locul 3. HC Dunarea – HCM Ramnicu Valcea 28-26 (12-13)

SONY DSCDunarea Braila a obtinut a patra victorie consecutiva, dupa ce a invins sambata HCM Ramnicu Valcea. Cu toate ca brailencele erau favorite la castigarea partidei, meciul a fost unul destul de dificil pentru elevele Alexandrinei Soare.

Brailencele au intrat bine in joc iar in minutul 10 conduceau cu 3-0. Deoarece au ratat mult, avand 12 aruncari in bara, echipa condusa de Alexandrina Soare s-a vazut egalata in minutul 15 cand tabela arata 5-5. Mai mult, oaspetele au preluat conducerea si s-au desprins la doua goluri (8-10), pentru ca la pauza diferenta sa fie una minima, 12-13.

In a doua parte a jocului oaspetele au intrat mai hotarate pe teren si s-au distantat la doua goluri, 12-14 minutul 32. Golurile marcate de Czeczi, Moldovan si Perianu au readus Braila in lupta si in minutul 35 era egalitate, 15-15. Braila a incercat sa se desprinda si a avut doua goluri avans, insa echipa din Valcea a luptat pana in ultima secunda si s-a tinut scai de HC Dunarea.

SONY DSCIn minutul 49, gazdele au refacut diferenta de trei goluri (22-19), dar a avut emotii pe final, cand oaspetele s-au apropiat la un gol. Valcea putea egala in ultimul minut de joc insa fetele conduse de Simona Gogarla au pierdut atacul si au fost taxate de Perianu care a inchis tabela la 28-26.

Cu aceste 3 puncte obtinute in partida de sambata, HC Dunarea Braila urca pe locul 3 in clasament si are sanse mari sa incheie sezonul regulat pe podium.

HC Dunarea Braila-HCM Rm. Valcea 28-26 (12-13)

HC Dunarea Braila: Dobre, Voicu, Stan (portari), Brot 6 goluri, Moldovan 6, Perianu 6, Czeczi 5, Horjea 3, Safta 1, Irimia 1

HCM Rm. Valcea: Sintamarean, Puscasu, Guiu (portari), Luca 9 goluri, Lazarin 5, Cherascu 3, Constantinescu R. 3, Chirila 3, Stoicanescu 2, Vadineanu 1

Aruncari de la 7m: 7/5, respectiv 6/3

Eliminari: Esanu, Perianu, respectiv Vadineanu (2), Luca, Cherascu, Chirila