Published On: sâm, Mar 8th, 2014

Victorie in ultima deplasare! CSM Ploiesti – HC Dunarea 27- 31 (13-17)

hc dunarea brailaHC Dunarea Braila a jucat sambata, 8 martie, ultimul meci in deplasare, din acest sezon regulat. Elevele Alexandrinei Soare au intalnit in penultima etapa, echipa condusa de Dumitru Musi, CSM Ploiesti.

Inceputul partidei a fost unul echilibrat, in minutul 5 de joc tabela aratand egalitate la 1-1.

Dunarea Braila s-a distantat apoi pe tabela, marcand de 5 ori consecutiv in timp de ploiestencele au dat un singur gol, 2-6 minutul 10. A urmat apoi o usoara scadere de ritm a elevelor Alexandrinei Soare care au avut multe greseli in aparare, lucru ce a permis echipei lui Musi sa se apropie pe tabela, 5-7 minutul 14.

HC Dunarea a tinut CSM Ploiesti la doua goluri in spate pana in minutul 20 cand tabela arata 7-10 ca un minut mai tarziu sa se mareasca diferenta, 7-12. La pauza, brailencele au intrat cu un avantaj de 4 goluri pe tabela, scorul dupa 30 de minute fiind e 13-17.

Si in partea secunda tot brailencele au dictat ritmul partidei. HC Dunarea s-a distantat pe tabela si de aceasta data nu au mai slabit ritmul, conducand lejer de la inceputul partidei pana la fluierul de final. Brailencele au avut o mica decadere in minutul 50 cand apararea a fost usor depasita de echipa condusa de Musi, CSM Ploiesti marcand de 3 ori consecutiv in poarta Dunarii, 23-27. Dua 60 de minute de joc, HC Dunrea Braila invinge CSM Ploiesti cu scorul de 27-31 si ramane pe locul 3 in clasament cu un total de 41 de puncte.

In urmatoarea etapa, HC Dunarea disputa ultimul meci din sezonul regulat, in sala Polivalenta din Braila venind liderul HCM Baia Mare. Partida va avea loc luni, 17 martie de la orele 18.00 si va fi transmisa in direct de Digisport.