Published On: Soare, Mar 30th, 2014

Performanta istorica! HCM Constanta s-a calificat in sferturile de finala ale Cupei EHF

hcm-constantaCampioana Romaniei la handbal masculin, HCM Constanta, a invins, duminica, pe teren propriu, cu scorul de 29-25 (15-14), echipa Chambery Savoie din Franta si s-a calificat in sferturile de finala ale Cupei EHF.

HCM Constanta a acumulat opt puncte in grupa D, fiind pe locul secund, dupa Fuchse Berlin, calificata in Final Four in calitate de gazda.

Cosntantenii au jucat la superlativ, obtinand una din cele mai importante victorii din istoria clubului. Daca au suferit cateva minute la mijlocul reprizei secunde, cand au fost condusi cu 22-19, finalul a fost irezistibil. HCM Constanta a marcat cateva goluri consecutive pe final, astfel ca dupa 60 de minute s-a impus clar, cu 29-25.

Tragerea la sorti pentru sferturile de finala ale loc marti, la ora 13.15, la Viena.

HCM Constanta se va afla in urna a doua, alaturi de Sporting (Portugalia) si Nantes (Franta). In prima urna se vor afla Lugi (Suedia), Montpellier (Franta) si Pick Szeged (Ungaria).

Meciurile tur vor avea loc la 19/20 aprilie, pe terenul formatiilor din urna a doua, returul urmand sa se dispute la 26/27 aprilie, cu echipele din prima urna drept gazde.