Published On: mie, Mar 19th, 2014

Ei se joaca cu mingea in curtea scolii iar ea, la doar 22 de ani, ocupa locul 5 in lume

halepIn timp ce fotbalul ramane sportul rege in Romania, multi asteptand schimbarile dupa venirea lui Razvan Burleanu, in timp ce handbalul este pe val de la instalarea lui Alexandru Dedu dar nu asa cum se astepta lumea, pe cand inotul cauta sponsori pe la reprezentantele auto, iar altii se joca pe la federatii, tenisul duce numele tarii noastre tot mai sus in lume.

Simona Halep, o constanteanca de doar 22 de ani scrie istorie in tenisul romanesc. Dupa ce a urcat pe locul 7 in clasamentul WTA, astazi Simona ocupa cea mai buna pozitie din istoria tenisului romanesc, si anume locul 5 in acelasi clasament.

Halep a castigat in cariera 7 turnee WTA la simplu, 6 in 2013 si unul in 2014, cele mai importante fiind cele de categorie Premier de la New Haven si Moscova, Doha dar si Turneul Campioanelor de la Sofia.

Luna trecuta, Simona a primit titlul de Cetatean de onoare al orasului Busteni, iar in martie 2014 pe cel de Cetatean de onoare al judetului

Halep a inceput anul la Sydney International, unde a fost cap de serie numarul 7, insa a fost eliminata in runda inaugurala de americanca Madison Keys, numarul 37 mondial, cu scorul 1-6, 4-6. La Australian Open, unde a fost locul 11 WTA, Simona s-a oprit in sferturi unde a fost invinsa de slovaca Dominika Cibulkova, locul 24 mondial. Totusi, Romania va avea a patra reprezentanta in primele 10 locuri ale lumii in clasamentul mondial feminin, dupa Mariana Simionescu, Virginia Ruzici si Irina Spirlea.

La data de 16 februarie 2014, Halep a castigat Qatar Open, invingand-o pe Angelique Kerber din Germania cu 6-2, 6-3. Este cel de-al saptelea turneu cucerit de Simona Halep in cariera. In urma acestui succes, Halep a urcat pe locul 9 in clasamentul WTA.

In martie 2014, a ajuns in semifinalele turneului american de la Indian Wells unde a pierdut in fata polonezei Agnieska Radwanska, a doua favorita a turneului. Halep se gasea in acel moment pe locul 7 al WTA, dar a urcat pe 16 martie pe locul 5 mondial, cea mai de sus pozitie detinuta vreodata de vreo jucatoare de tenis din Romania.

Simona Halep, cap de serie numarul 6 si locul 5 WTA, o va intalni pe sportiva australiana Casey Dellacqua in turul doi al turneului de la Miami. Halep este vazuta de bookmakeri a treia favorita, avand o cota de 8.00 pentru obtinerea trofeului, dupa Serena Williams – 2.20 si Na Li – 6.00.