Published On: sâm, Feb 22nd, 2014

Trei puncte importante de la malul marii. CSU Neptun – HC Dunarea 16 -23 (9-12)

SONY DSCSambata, 22 februarie, sala Sporturilor din Constanta a gazduit partida dintre Universitatea Neptun si HC Dunarea Braila.

Partida a inceput cu Constanta in atac insa jucatoarele lui Craciun au pierdut mingea iar Ada Moldovan le-a taxtat imediat si a marcat primul gol al partidei. Pana in minutul 4 echipele au mers cap la cap, insa au fost multe ratari de ambele parti. In minutul 7, gazdele intrau la conducere si dupa ce s-au distantat la doua goluri, Soare s-a vazut nevoita sa ceara time out, 4-2 minutul 8.

Datorita paradelor Gabrielei Dobre dar si a golurilor marcate de Horjea, Dunarea Braila reintra la conducere in minutul 11 cand tabela arata 4-5. Perianu duce Braila la doua goluri, 6-8 minutul 16, insa elevele lui Craciun nu se dau batute si in minutul 21 egaleaza, 8-8.

Reusitele lui Horjea (2) si Moldovan (2-7m) duc Braila la 4 goluri distanta pe tabela, insa la pauza echipa condusa de Soare intra la vestiare cu doar 3 goluri avans.

SONY DSCDupa pauza, tot Dunarea Braila a dictat ritmul partidei, Alina Horjea fiind marcatoarea a 5 goluri, insa MPV-ul meciului a fost si de aceasta data Gabriela Dobre. Stapane in aparare dar si cu reusite frumoase in atac, brailencele s-au distantat incet pe tabela. Cea mai mare diferenta de scor s-a inregistrat in minutul 57 cand tabela arata 13-23 pentru echipa antrenata de Alexandrina Soare. Pana la final brailencele nu au mai reusit sa marcheze, fiind schimbat primul 7 al echipei, pe teren aflandu-se in ultimile minute de joc, Dragut, Esanu, Adespii si Barbos, jucatoare care au evoluat mai putin.

Dupa 60 de minute de joc, Dunarea Braila castiga partida cu Neptun Constanta la scorul de 16-23 si pleaca cu toate cele trei puncte de pe malul marii.

Gazdele, Neptun Constanta nu mai pierdusera pe teren propriu din noiembrie 2013. In meciul tur brailencele s-au impus cu scorul de 24-19 (13-5).

Derby-ul etapei are loc duminica, la Baia Mare acolo unde vine ocupanta locului 2, Corona Brasov. Ultimul meci al etapei se joaca luni la Bucuresti, acolo unde vine echipa condusa de Gheorghe Tadici, HC Zalau.