Published On: sâm, Oct 12th, 2013
Fără categorie | By admin

HC Dunarea pierde lamentabil la Cluj

HC Dunarea  - CLuj aparare“U” Jolidon Cluj – HC Dunarea Braila 29-25 (13-13)

Meci interesant in Ardeal, acolo unde Dunarea Braila a jucat in compania celor de la U Jolidon Cluj. Dupa ce au condus in prima parte a jocului la 4 goluri, brailencele pierd in ultimile 10 minute partida, la o diferenta de 4 goluri.

Partida a inceput cu Braila in atac, dar fetele conduse de Cristi Preda pierd sansa de a marca, in faza imediat urmatoare, Cluj a primit lovitura de la 7m, dar Gabriela Dobre si-a facut treaba in poarta si a aparat.

Raluca Irimia este cea care deschide tabela la Cluj, abia in minutul 3. Cluj s-a aflat in prima repriza, o singura data la conducerea, in minutul 5 cand tabela arata 2-1. Gabriela Perianu a readus Braila in joc, 2-3 minutul 8 iar Farcau mareste diferenta 2-4, perioada in care studentele nu reusesc sa o invinga pe Dobre. Diferenta de doua goluri s-a mentinut pana in minutul 19 cand Horjea marcheaza pentru 6-9 iar in faza imediat urmatoare aceeasi Horjea intercepteaza o minge si o arunca in contraatac, acolo unde Ramona Farcau inscrie fara  probleme, 6-10 minutul 19.

Incet dar sigur, clujencele au profitat de greselile facute in aparare de brailence si s-au apropiat pe tabela, scorul la pauza fiind 13-13.

In repriza a doua echipa condusa de Cristi Preda a stat prost atat in atac cat si in aparare, unde Dobre si Voicu au avut cele mai mari batai de cap. Echipele au mers cap la cap pana in minutul 41 cand tabela arata 19-19 dar Clujul s-a distanta imediat la doua goluri. Brailencele au marcat de trei ori consecutiv, prin Moldovan, Farcau si Irimia si au reintrat la conducere, 21-22 insa nu pentru multi timp. Adespii este eliminata doua minute iar Cluj profita de aceasta superioritate si se distanteaza din nou la doua goluri. Reusitele lui Farcau si Moldovan restabilesc egalitatea, 24-24 in minutul 50, dar de aici se rupe orice sansa a Brailei de a pleca cu cele trei puncte acasa.

Ratarile in numar foarte mare, dar si greselile impardonabile din aparare le-au costat pe brailence, trei puncte importante. In ultimile 5 minute doar “U” era pe teren, fetele antrenate de Cristi Preda marcand un singur gol pana la fluierul final, in timp ce Clujul si-a luat un avans de 4 goluri, meciul incheindu-se cu scorul de 29-25.

In cadrul Ligii Nationale de handbal feminin urmeaza o pauza de doua saptamani, perioada in care nationala romaniei se reuneste pentru doua meciuri cu Norvegia. Urmatoarea etapa se disputa pe 3 noiembrie cand HC Dunarea va primi pe teren propriu, vizita celor de la Deva Trans.

”U” Jolidon-HC Dunarea Braila 29-25 (13-13)

”U” Jolidon: Mazareanu (11 interventii), Enache (5 interventii) (portari), Chintoan 8 goluri, Vintila 8 (5 din 7m), Florea 5, Popa 4, Ani-Senocico 2, Laslo 1, Tetean 1, Ivan, Tivadar. Antrenori: Horatiu Pasca, Ioan Ani-Senocico.

HC Dunarea Braila: Dobre (9 interventii), Voicu (5 interventii), Stan (portari), Moldovan 6 goluri (2 din 7m), Farcau 6, Horjea 5 (1 din 7m), Perianu 5, Irimia 3, Adespii, Safta, Barbos, Czeczi. Antreor: Cristi Preda

Aruncari de la 7m: 6/5, respectiv 3/3

Eliminari: Ani-Senocico, Popa, respectiv Adespii, Irimia