Published On: mar, Oct 22nd, 2013

Romania intalneste maine Campioana Mondiala la handbal feminin, Norvegia

Share This
Tags

nationala cu tadiciRomania nu a mai invins Norvegia intr-o partida oficiala de 13 ani! Se intampla la Euro 2000, turneul final gazduit de Romania, “tricolorele” castigand cu 26-22.

De atunci, cea mai buna echipa din lume, dubla campioana olimpica si mondiala, cvintupla campioana a Europei, nu a mai lipsit de pe podiumul nici unei competitii majore.

Miercuri, la Oradea, in preliminariile CE 2014, Norvegia vine cu artileria grea. Cinci campioane olimpice, Katrine Lunde-Haraldsen, Heidi Loke, Linn Kristin Riegelhuth, Linn Sulland, Ida Alstad, opt campioane mondiale, celor cinci adaugandu-li-se Mari Molid, Stine Oftedal si Isabel Blanco.

“Nu ne gandim ca pornim cu sansa a doua. Fetele s-au antrenat foarte bine, pun mult suflet si cred ca putem sa realizam o surpriza. Apararea va juca un rol esential”, a precizat selectionerul Gheorghe Tadici.

Calificari CE 2014 senioare

Oradea 23.10.2013 ora 18:00

Romania – Norvegia DIGISPORT 1 direct

Arbitri EHF: Brehmer/Skowronek (POL)

Delegat EHF: Andorka (HUN)

Bergen 27.10.2013 ora 17:15

Norvegia – Romania TVR 3 direct

Arbitri EHF: Bonaventura/Bonaventura-FRA

Delegat EHF: Hagen-SWE

Record pentru nationala Romaniei de handbal feminin

Echipa nationala de handbal feminin detine in acest moment un adevarat record, este singura tara din lume care a participat la toate editiile Campionatelor Mondiale de handbal in 7, de la prima editie gazduita in 1957 de Iugoslavia si pana la editia din 2013 organizata de Serbia. Cele 20 de prezente de pana acum s-au soldat cu 3 medalii, una de aur in 1962 si doua de argint in 1973 si 2005, in alte patru ocazii nationala feminina de handbal ratand la mustata obtinerea medaliilor de bronz, in 1971, 1993 si 2007 pierzand la doar un gol diferenta in fata nationalelor Ungariei, Norvegiei si respectiv Germaniei.

Iata istoricul participarii Romaniei la Campionatele Mondiale de handbal feminin:

2011 – Editie gazduita de Brazilia – Locul ocupat de Romania: 13

Lotul de jucatoare: Carmen Amariei, Daniela Babeanu, Florina Barsan, Aurelia Bradeanu, Carmen Cartas, Oana Chirila, Iulia Curea, Denisa Dedu, Valentina Elisei-Ardean, Ramona Farcau, Adina Fiera, Oana Manea, Adriana Nechita, Tereza Tamas, Mihaela Tivadar, Talida Tolnai, Cristina Varzaru

Antrenori: Radu Voina, Luminita Hutupan-Dinu2009 – Editie gazduita de China – Locul ocupat de Romania: 8

Lotul de jucatoare: Carmen Amariei, Florina Barsan, Ramona Farcau, Adina Fiera, Florentina Grecu-Stanciu, Melinda Geiger, Narcisa Lecusanu, Oana Manea, Ada Moldovan, Cristina Neagu, Adriana Nechita, Iulia Puscasu, Mihaela Smedescu, Ionela Stanca, Mihaela Tivadar, Paula Ungureanu, Clara Vadineanu, Cristina Varzaru

Antrenori: Radu Voina, Vlad Caba

2007 – Editie gazduita de Franta – Locul ocupat de Romania: 4 Finala mica: Germania-Romania 36-35

Lotul de jucatoare: Camelia Balint, Florina Barsan, Aurelia Bradeanu, Ionela Galca, Luminita Hutupan, Raluca Ivan, Steluta Lazar, Narcisa Lecusanu, Ramona Maier, Adina Meirosu, Valeria Motogna, Cristina Neagu, Adriana Nechita, Tereza Tamas, Talida Tolnai, Clara Vadineanu

Antrenori: Gheorghe Tadici, Dumitru Musi

2005 – Editie gazduita de Rusia – Locul ocupat de Romania: 2 – Finala: Rusia-Romania 28-23

Lotul de jucatoare: Aurelia Bradeanu, Oana Chirila, Valentina Elisei, Roxana Gatzel, Ionela Galca, Simona Gogirla, Luminita Hutupan, Raluca Ivan, Steluta Lazar, Ana Maria Lazer, Narcisa Lecusanu, Ramona Maier, Paula Radulescu, Mihaela Urcan, Tereza Tamas, Cristina Varzaru

Antrenori: Gheorghe Tadici, Dumitru Musi

2003 – Editie gazduita de Croatia – Locul ocupat de Romania: 10

Lotul de jucatoare: Carmen Amariei, Aurelia Bradeanu, Alina Dobrin, Ionela Galcă, Nicoleta Gască, Simona Gogirla, Luminita Hutupan, Ildiko Kerekes-Barbu, Steluta Lazar, Valeria Motogna, Mihaela Senocico, Gabriela Tanase-Hobjila, Tereza Tamas, Cristina Varzaru, Georgeta Vartic

Antrenori: Cornel Otelea, Aurelian Rosca

2001 – Editie gazduita de Italia – Locul ocupat de Romania: 17

Lotul de jucatoare: Carmen Amariei, Luminita Chiriev, Alina Dobrin, Cristina Dumitrescu, Nicoleta Gasca, Simona Gogirla, Luminita Hutupan, Ildiko Kerekes-Barbu, Steluta Lazar, Florina Nicolescu, Carmen Nitescu, Aurelia Stoica, Tereza Tamas, Geanina Toncean, Cristina Varzaru

Antrenori: Dumitru Musi, Ioan Gherhard

 1999 – Editie gazduita de Danemarca & Norvegia – Locul ocupat de Romania: 4 – Finala mica: Austria-Romania 31-28

Lotul de jucatoare: Carmen Amariei, Valentina Cozma, Sanda Criste, Alina Dobrin, Luminita Hutupan, Monica Iacob, Mihaela Ignat, Ildiko Kerekes-Barbu, Steluta Lazar, Ramona Maier, Marilena Patru, Aurelia Stoica, Gabriela Tanase, Talida Tolnai, Cristina Varzaru

Antrenori: Gheorghe Tadici, Dumitru Musi, Bogdan Macovei

1997 – Editie gazduita de Germania – Locul ocupat de Romania: 12

Lotul de jucatoare: Mihaela Apostol, Mihaela Ciobanu, Alina Dobrin, Roxana Gheorghiu, Simona Gogirla, Elena Iorgu, Lacramioara Lazar, Steluta Lazar, Valeria Motogna, Carmen Petca, Luminita Stroe-Chiriev, Mariana Tarca, Alina Turcas-Jula, Magdalena Urdea, Olimpia Veres

Antrenori: Gheorghe Tadici, Remus Draganescu, Cornel Badulescu

1995 – Editie gazduita de Austria & Ungaria – Locul ocupat de Romania: 7

Lotul de jucatoare: Mihaela Apostol, Mihaela Bobocea, Corina Ciolacu, Valentina Cozma, Alina Dobrin, Cristina Dogaru-Cucuian, Marilena Doiciu-Gyorffi, Lidia Draganescu, Roxana Gheorghiu, Simona Iovanescu, Steluta Lazar, Marilena Patru, Carmen Petca, Elisabeta Rosu, Mariana Tarca, Florica Vasile-Ivan

Antrenori: Remus Draganescu, Gheorghe Ionescu, Mircea Anton

1993 – Editie gazduita de Norvegia – Locul ocupat de Romania: 4 – Finala mica:Norvegia-Romania 20-19

Lotul de jucatoare: Gabriela Artene, Lenuta Bors, Nicoleta Catu, Valentina Cozma, Marilena Doiciu, Lidia Draganescu, Nadina Dumitru, Simona Iovanescu, Sorina Kosinski, Sorina Lefter, Carmen Moldovan, Elisabeta Rosu, Corina Schiopu, Mariana Tarca

Antrenori: Bogdan Macovei, Gheorghe Sbora, Tiberius Milea

1990 – Editie gazduita de Coreea de Sud -Locul ocupat de Romania: 7

Lotul de jucatoare: Gabriela Antoneanu, Valentina Cozma, Marilena Doiciu, Beatrice Duca, Nadina Dumitru, Simona Iovanescu, Florica Ivan, Sorina Lefter, Emilia Luca, Eszter Matefi, Edith Matei, Adina Margulescu, Carmen Moldovan, Elisabeta Rosu, Mariana Tarca

Antrenori: Gheorghe Ionescu, Bogdan Macovei, Gheorghe Sbora

1986 – Editie gazduita de Olanda – Locul ocupat de Romania: 5  

Lotul de jucatoare: Angela Bloj, Lucia Butnarasu, Elena Ciubotaru, Valentina Cozma, Rodica Covaliuc, Filofteia Danilof, Eva Gal-Mozsi, Eszter Laszlo, Laura Lunca, Viorica Ionica, Rodica Marian, Doina Rodeanu, Cristina Tache, Mariana Tarca, Maria Torok-Duca, Edith Torok-Matei

Antrenori: Eugen Bartha, Pompiliu Simion

1982 – Editie gazduita de Ungaria – Locul ocupat de Romania: 8

Lotul de jucatoare: Angela Avadanei, Elena Ciubotaru, Valentina Cozma, Rodica Covaliuc, Rodica Grigoras, Viorica Ionica, Niculina Iordache-Preotescu, Laura Lupusor, Gheorghita Malai-Oprea, Ana Moldovan, Hajnal Palfi-Jianu, Adriana Patrut, Nicoleta Plesoianu-Cartu, Zoranca Stefanovici, Mariana Tarca, Maria Torok-Duca

Antrenori: Remus Draganescu, Constantin Lache

1978 – Editie gazduita de Cehoslovacia – Locul ocupat de Romania: 7

Lotul de jucatoare: Darinca Andrei-Marcov, Simona Arghir-Sandu, Angela Avadanei, Maria Bosi-Igorov, Eva Gal-Mozsi, Iuliana Hobincu, Monica Iacob, Elisabeta Ionescu, Viorica Ionica, Nicoleta Iordache-Sasu, Gheorghita Malai-Oprea, Magdalena Miklos-Ilyes, Irene Oancea, Magda Peres, Maria Torok-Duca, Lidia Stan

Antrenori: Francisc Spier, Ioan Bota

1975 – Editie gazduita de Uniunea Sovietica – Locul ocupat de Romania: 4

Lotul de jucatoare: Simona Arghir-Sandu, Petruta Baicoianu-Cojocaru, Maria Bosi-Igorov, Doina Furcoi-Solomonov, Iuliana Hobincu, Nadire Ibadula-Lutas, Elisabeta Ionescu, Viorica Ionica, Georgeta Lacusta-Manolescu, Christine Metzenrath-Petrovici, Mariana Mihoc, Magdalena Miklos-Ilyes, Irene Oancea, Constantina Pitigoi, Rozalia Soos, Lidia Stan

Antrenori: Constantin Popescu Pilica, Dan Balasescu

1973 – Editie gazduita de Iugoslavia – Locul ocupat de Romania: 2 Finala: Iugoslavia-Romania 16-11

Lotul de jucatoare: Simona Arghir-Sandu, Petruta Baicoianu-Cojocaru, Maria Bosi-Igorov, Elena Francu, Doina Furcoi-Solomonov, Hilda Hrivnak-Popescu, Elisabeta Ionescu, Christine Metzenrath-Petrovici, Magdalena Miklos-Ilyes, Lucretia Moise, Irene Oancea, Constantina Pitigoi, Maria Popa-Manta, Rozalia Soos, Lidia Stan, Viorica Vieru

Antrenori: Constantin Popescu Pilica, Dan Balasescu

1971 – Editie gazduita de Olanda – Locul ocupat de Romania: 4 – Finala mica:Ungaria-Romania 12-11

Lotul de jucatoare: Simona Arghir-Sandu, Petruta Baicoianu-Cojocaru, Maria Buzas, Doina Furcoi-Solomonov, Nadire Ibadula-Lutas, Constanta Ilie, Maria Magyari-Laczkovics, Magdalena Miklos, Emilia Munteanu, Irene Nagy-Klimovski, Irene Oancea, Terezia Popa, Aneta Schramko, Rozalia Soos

Antrenori: Gabriel Zugravescu, Pompiliu Simion

1965 – Editie gazduita de R.F. Germania – Locul ocupat de Romania: 6

Lotul de jucatoare: Elena Dobarceanu-Raducanu, Constanta Dumitrescu, Lidia Dumitru, Rodica Floroianu-Vidu, Edeltraut Franz-Sauer, Elena Hedesiu, Lucretia Anca Moise, Aurora Leonte-Niculescu, Iuliana Naco, Irene Nagy-Klimovski, Anna Nemetz-Schauberger, Aurelia Salagean-Tudor, Aneta Schramko, Anna Stark-Stanisel

Antrenori: Constantin Popescu Pilica, Francisc Spier

1962 – Editie gazduita de Romania Locul ocupat de Romania: 1 – Finala: Romania-Danemarca 8-5

Lotul de jucatoare: Liliana Borcea, Cornelia Constantinescu, Constanta Dumitrescu, Victorita Dumitrescu, Edeltraut Franz-Sauer, Felicia Gheorghita-Batlan, Elena Hedesiu, Aurora Leonte-Niculescu, Iuliana Naco, Irene Nagy-Klimovski, Anna Nemetz-Schauberger, Aurelia Salagean-Tudor, Maria Scheip-Constantinescu, Anna Stark-Stanisel, Iosefina Stefanescu-Ugron, Antoaneta Vasile-Otelea

Antrenori: Niculae Nedeff, Constantin Popescu Pilica, Gabriel Zugravescu

1957 Editie gazduita de Iugoslavia – Locul ocupat de Romania: 9

Lotul de jucatoare: Liliana Borcea, Elena Boldijar, Brigitte Bucur, Elisabeta Golosie, Inge Gross, Ella Jecu, Mariana Jipa, Jana Mateescu, Angela Minculescu, Marilena Mitea, Aurora Niculescu, Gerlinde Oprea-Reipp, Elena Rosu-Tellmannn, Elena Ticu, Antoaneta Vasile-Otelea

Antrenor: Victor Cojocaru

Comentarii

comentariu

banner-INF

About the Author

-