Published On: lun, Sep 9th, 2013

Zile si Nopti de Teatru la Braila

Share This
Tags

teatrul maria filottiTeatrul “Maria Filotti” va organiza a VIII-a editie a Festivalului de Teatru “Zile si Nopti de Teatru” la Braila, reprezentand primul gest cultural major fata de comunitatea braileana si nationala, realizat de noul manager Lucian Sabados.

Editia din acest an, cu tema Mari Autori, Mari Regizori  este programata in perioada 2-6 octombrie. In cele cinci zile de festival vor avea loc 13 spectacole exponentiale si productii recente ale unor prestigioase teatre bucurestene si din tara.

Teatrul Bulandra, Teatrul Odeon, Teatrul Mic, Teatrul de Comedie, Teatrul Nottara, Teatrul Act si Teatrul Masca vor oferi manifestari culturale de exceptie, alaturi de Teatrul Andrei Muresanu din Sfantu Gheorghe, Teatrul Fani Tardini din Galati, Teatrul din Turda si teatrul gazda vor asigura o selectie in care criteriile de baza sunt valoarea, originalitatea, accesibilitatea si reprezentativitatea spectacolelor alese.

Festivalul de Teatru “Zile si Nopti de Teatru” va avea loc in Sala Mare si Sala Studio a Teatrului “Maria Filotti”, precum si Casa de Cultura a Tineretului, iar organizatorii le vor completa si cu doua locatii in aer liber si anume o scena aplasata pe strada Mihai Eminescu, langa intrarea actorilor de la Teatru si scena de la Esplanada.

Programul festivalului Zile si Nopti de Teatru:

Miercuri, 2 octombrie

Fata Teatrului/Intrarea Mihai Eminescu- ora 17:00

COSARII ALBI – Teatrul Masca Bucuresti

Durata spectacol –1h

Sala Mare- ora 18:00

PARCUL  – Teatrul Masca Bucuresti

Scenariul si regia –Mihai Malaimare

Scenografia – Sanda Mitache

Muzica – Gabriel Bassarabescu

Coregrafia – Mirela Siminiceanu

Distibutia:

Sorin Dinculescu, Cosmin Cretu, Bogdan Angelescu, Mihai Malaimare, Razvan Teodorescu, George Pupaza, Ana Maria Ionita, Andrei Dragulescu, Anamaria Pislaru,  Haricleea Badescu, Nicolae Punga, Dora Iftode, Alina Craita, Eugen Fetescu, Cristi Neacsu, Madalin Mladinovici, Emilia Manea, Maximillian Nugnes, Aurel Sandu, Ioana Rufu

Durata spectacol -1h 10’

ILUZII – Teatrul ACT Bucuresti

de Ivan Varapaev

Traducerea: Bogdan Budes

Regia: Cristi Juncu

Distributia: Diana Cavaliotti, Raluca Aprodu, Tudor Istodor, Andi Vasluianu

Durata spectacol-1h 10’

Casa de Cultura a Tineretului- ora 20:30

MAI INTAI TE NASTI – Teatrul Andrei Muresanu Sfantu Gheorghe

de Line Knutzon

Regia: Radu Afrim

Scenografia: Cristina Milea

Traducerea:Carmen Vioreanu

Distributia: Elena Popa, Claudia Ardelean, Fatma Mohamed, Cezar Antal, Sebastian Marina, Daniel Rizea, Ioana Alexandrina Costea

Durata spectacol-1h 45’

Joi, 3 octombrie

Esplanada – ora 16:30

O NOAPTE FURTUNOASA  – Teatrul Masca Bucuresti

de I.L.Caragiale

Spectacol de statui vivante

Scenariul si Regia – Mihai Malaimare

Scenografia – Sanda  Mitache

Muzica – Cristian  Vlad

Distributia: Sorin Dinculescu, Cosmin Cretu, Anamaria Pislaru,Dora Iftode, Valentin Mihalache, Emilia Manea, Cristian Neacsu, Nicolae Punga, Robert Poianu, Alina Craita, Ana Sivu Daponte, Oana Dragnea, Mihai Malaimare

Durata spectacol : 1h

Sala Mare- ora 18:00

SARAIMAN – Teatrul Odeon Bucuresti

un concept de Razvan Mazilu

Cu : Razvan Mazilu

Stand-up comedy: Dan Badea

Muzica lautarească de Romica Puceanu

Coregrafia: Nadar Rosano (Israel)

Dramaturgia coregrafica: Gina Serbanescu

Durata spectacol-1h

Casa de Cultura a Tineretului- ora 20:00

OMUL CU CHITARA de Jon Fosse – Teatrul Municipal Turda

Scenografia – Adrian Damian

Muzica – Serban Ursachi

Coregrafia – Vava Stefanescu

Traducerea – Daria Ioan

Regia:Mihai Manutiu

Distributia: Marius Bodochi, Razvan Corneci , Flavia Giurgiu

Durata spectacol-1h 10’

Vineri, 4 octombrie

Sala Mare -ora 18:00

MUTTER COURAGE – Teatrul Mic Bucuresti

de Bertolt Brecht

Traducere: Victor Scoradet, Versiunea scenica : Victor Ioan Frunza

Directia de scena: Victor Ioan Frunza

Decorul si costumele: Adriana Grand

Muzica originala: Paul  Dessau

Directia muzicala: Tibor Cari

Distributia: Rodica Negrea, Ilinca Manolache, Toma Cuzin, Stefan Lupu, Radu Zetu, Bogdan Talasman, Mircea Rusu, Claudiu Istodor, Andreea Gramosteanu, Avram Birau, Petre Moraru

Orchestra: Razvan Apetrei – pian, Miron Sofian – saxofon si clarinet, Samuel Tatu – trompeta, Mirel Lita – trombon, Dan Alexandru – percutie

Durata spectacol- 2h 20’

Sala Studio – ora 20:30

URATUL – Teatrul de Comedie Bucuresti

de Marius von Mayenburg

Traducere: Victor Scoradet

Regia : Vlad Cristache

Scenografia (decor, costume):  Vladimir Turturica

Coregrafia: Arcadie Rusu

Design sonor: Andrei Nechifor

Distributia: Marius Stanescu, Delia Nartea, Constantin Cojocaru, Silviu Debu

Durata spectacol -1h 30

Sâmbătă, 5 octombrie

Sala Mare- ora 18:30

MESTESUGUL VIETII – Teatrul Bulandra Bucuresti

de Hanoch Levin

traducere de Moscu Alacalay si Denise Idel

Regia si light design: Felix Alexa

Scenografia: Nina Brumusila

Cantece: Ada Milea

Ilustratia muzicala: Felix Alexa

Coregrafie tango: Dan Mandita, Amalia Iscu

Distributia: Razvan Vasilescu, Dana Dogaru, Dan Astilean

Durata spectacol- 1h 20

Casa de Cultura a Tineretului – ora 20:30

PETITOARELE de Avksentii Tzagareli – Teatrul Fani Tardini Galati

Regia, traducerea si adaptarea: Ion Sapdaru

Scenografia: Lacramioara Dumitrascu

Distributia: Ana Maria Ciucanu , Oana Preda Gheorghe, Cristian Gheorghe, Ciprian Brasoveanu, Carmen Albu, Aureliu Batca, Lucian Pinzaru, Cristina Uja, Florin Toma, Svetlana Friptu, Petronela Buda, Vlad Ajder

Studentii: Razvan Clopotel, Corina Ivanov, Oana Mogos, Roman Gobsa

Durata spectacol- 1h 40’

Duminica, 6 octombrie

Sala Mare- ora 18:00

PREMIERA OFICIALA

CAMERA ALBASTRA (The blue room) de David Hare – Teatrul Maria Filotti Braila

Traducere de Iulia Lumanare

Regia: M. Chris Nedeea

Scenografia: Irina Moscu

Coregrafia: Andreea Gavriliu

Lighting design: Lucian Moga

Distributia: Narcisa Novac, Valentin Terente, Ramona Ganga, Adrian Stefan, Elena Andron, Alin Florea, Corina Bors, Liviu Pintileasa, Mihaela Trofimov/Andreea Vasile, Emilian Oprea

Durata spectacol-1h 40’

Sala Studio -ora 20:00

ANIVERSAREA – Teatrul Nottara Bucuresti

de Thomas Vinterberg si Mogens Rukov

Traducere: Vlad Massaci

Regia : Vlad Massaci

Scenografia (decor, costume): Stefan Caragiu

Miscarea scenica : Malina Andrei

Design sonor : Ilustratia muzicala : Cristi Juncu

Distributia: Alexandru Repan, Catrinel Dumitrescu, George Alexandru, Ion Grosu, Ada Navrot, Dan Bordeianu, Camelia Zorlescu, Corneliu Dan Borcia, Gabriel Rauta, Raluca Gheorghiu, Lucian Ghimisi, Diana Roman, Mihaela Subtirica, Daniel Popescu, Raluca Juganaru, Ionut Angel, Corina Dragomir, Ciprian Duica, Eduard Epure

Durata spectacol -1h 40’

 

 

 

 

 

 

Comentarii

comentariu

banner-INF

About the Author

-