Published On: joi, Sep 12th, 2013

CF Braila a fost eliminata din Cupa Romaniei

CF braila cupa romanieiFarul Constanta – CF Braila 1-0 (0-0)

CF Braila a jucat in aceasta saptamana meciul din Cupa Romaniei, intalnind la Constanta, Farul.

Gazdele au inceput hotarate partida si inca de la primul atac puteau marca prin Buzea. Elevii lui Alin Panzaru nu s-au lasat mai prejos si in minutul 15 Ndigwe a sutat periculos dar Curca s-a opus. In minutul 21 brailenii au avut o alta ocazie mare. Robert Neagoe a sutat pe langa vinclu, dintr-o lovitura libera de la 25 de metri. Din minutul 26, brailenii au ramas in 10 pe teren, dupa ce Cazan a vazut si cel de-al doilea cartonas galben. CU toate ca au fost in 10, brailenii au continuat sa atace poarta gazdelor, Ciocalteu avand ocazii de gol in minutele 33 si 42, dar portarul George Curca s-a opus la fiecare faza care ameninta poarta.

Gazdele au ratat si ele cateva sanse uriase de a marca in poarta brailenilor. Silvasan a ratat singur cu poarta goala dupa ce nu a reusit sa agate un balon trimis de Ivanoovici. Tot el a ratat in faza imediat urmatoare, trimitand din 6 metri pe langa poarta iar la pauza tabela a ramas neschimbata.

Veniti mai hotarati de la vestiare, brailenii au atacat imediat poarta gazdelor insa ratarile nu au incetat sa apara. In minutul 66 Campeanu a irosit cea mai mare ocazie a brailenilor. Ivanovici a fost singurul care si-a trecut numele in dreptul marcatorilor, dupa o cursa nebuna pe stanga si cu un sut elegant la coltul lung acesta a reusit sa califice echipa mai departe in Cupa.

Dupa ce s-au vazut nevoiti sa joace in 10 mai bine de jumatate de meci, anrenorul brailenilor a fost trimis in tribune spre finalul meciului.

Meciul dintre CF Braila si Farul Constanta s-a incheiat cu victoria gazdelor care merg mai departe in Cupa Romaniei.

FC Farul (antrenor, Ion Rauta): Curca – Nitescu, Buzea, Bumbac, Mansur – Ivanovici, I. Florea, Bolat (70 Coconasu), N. Cretu (39 Silvasan) – Butoi (59 Ghenciu), Igirosanu

CF Braila (antrenor, Alin Panzaru): Leu – Bosoi, Ignat (46 Ochia), L. Ivan, S. Frunza – Ciocalteu, Spiridon, R. Neagoe, G. Iordache (78 Dima) – Ndigwe (65 Ad. Campeanu), D. Cazan.

cf braila gol* Sambata baietii lui Panzaru joaca cu Clinceni *

Etapa a II-a din cadrul Ligii a II-a este programata pentru sambata, 14 septembrie. Dupa ce au remizat in primul meci de pe teren propriu, 2-2 cu Unirea Slobozia, CF Braila vrea sa vina cu toate punctele puse in joc din partida de sambata. Elevii lui Alin Panzaru joaca al doilea meci din noul sezon competitional impotriva celor de la FC Clinceni. Meciul este programat pentru sambata, 14 septembrie, de la orele 11.00. Dupa prima etapa FC Clinceni se afla pe primul loc, in timp ce CF Braila se afla pe locul 5, cu un singur punct obtinut din meciul cu Slobozia.