Published On: joi, Aug 1st, 2013

Multe ratari dar intr-un final au obtinut victoria

nationala de tineret* Debut cu dreptul la CE de tineret * Romania-Portugalia 31:22 (15:10) *

Echipa condusa de Popa Sevistean si Cristi Preda a intalnit astazi reprezentativa Portugaliei. Cu toate ca au condus pe tot parcursul meciului, echipa de tineret a Romaniei a ratat foarte mult, permitand adversarului sa se apropie., 4-2 minutul 8. Paradele Denisei Dedu si golurile tinerei Perianu au marit diferenta pe tabela de marcaj, Romania intrand cu un avantaj de  5 goluri la vestiare, 15-10 la pauza.

In a doua parte a meciului, Pricopi de la Corona Brasov a fost principala marcatoare. Antrenorul nationalei de tineret a rulat intreg lotul si Romania a castigat primul meci cu scorul de 31-22.

Diferenta putea fi una si mai mare insa de multe ori, mingea a refuzat sa intre in poarta.

Braileanca Gabriela Perianu a fost desemnata cea mai buna jucatoare in meciul cu Portugalia.

Maine echipa Romaniei va intalni de la orele 17.00 reprezentativa Slovaciei.

Marcatori: Perianu 8(2), Pricopi 8(3), Gavrila 3, Popa 3, Carabulea 3, Stoica 2, Cioca 2, Safta 1, Tanasie 1.