Published On: mie, Aug 14th, 2013

Mesajul primarului cu ocazia Zilelor Brailei: “Braila si-a conturat in ultimii ani imaginea unei veritabile capitale a spatiului cultural de la Dunarea de Jos”

Simionescu netTimp de cinci zile orasul nostru imbraca straie de sarbatoare, o sarbatoare incarcata de semnificatii profunde si sperante care reuseste, in fiecare an, sa consolideze vocatia europeana pe care o are Braila.

Braila, “maica Principatului Tarii Romanesti”, asa cum numea marele istoric Nicolae Iorga frumoasa noastra urbe,  si-a conturat in ultimii ani imaginea unei veritabile capitale a spatiului cultural de la Dunarea de Jos. An de an, prin evenimentele organizate de Primaria Municipiului Braila, dar si de alte institutii brailene, promovam valorile morale si spirituale de care brailenii sunt strans legati, in efortul de a creiona identitatea orasului.

Zilele Brailei reprezinta un moment de o importanta aparte in viata comunitatii noastre, momentul in care lasam ceea ce ne desparte deoparte si incercam sa gasim motive de bucurie si aspiratii comune in tot ceea ce inseamna sarbatoarea orasului.

Multumesc celor care sunt si in aceste zile alaturi de noi, alaturi de trecutul, prezentul si viitorul orasului.

Va doresc tuturor sa va simtiti bine, nu doar ca oaspeti ai organizatorilor, ci si in calitate de cetateni ai municipiului, demni de respectul nostru si pentru acest lucru, fiecare dintre noi avem obligatia sa punem in tot ceea ce facem in afara de sudoare si o farama de suflet.

Sunt convins ca mereu putem conta unii pe altii, cum am facut-o si pana acum, si ca impreuna vom avea mereu un cuvant de spus atunci cand binele Brailei va depinde de actiunea noastra comuna.

La multi ani, Braila!

La multi ani, braileni!

Primar,

Dr. Ing. Aurel Simionescu

Comentarii

comentariu

About the Author

-