Published On: joi, Iul 11th, 2013

“Targul auto” de la Scolilor cu Dorobanti “se inchide”

samsarii isi vand masinile pe trotuar net* Chiar daca Primaria a amenajat un targ de masini, brailenii aglomereaza trotuarele marilor intersectii ale orasului *

Primaria Braila a amenajat un targ de masini in Zona Libera in prelungirea Soselei de Centura. Chiar daca s-a investit intr-un spatiu destinat acestei activitati, marile intersectii ale orasului nostru sunt aglomerate cu masini care au pe geam afisul “De Vanzare”.

Tariful pe care un samsar il plateste pentru a-si parca masina in targul special amenajat este de 1 leu pe ora, sau 40 de lei pentru un abonament lunar. Cu toate ca aceste tarife nu sunt mari, parcul auto este gol in timp ce trotuarele din intersectiile orasului nostru si asa aglomerate “gem” de masini puse spre vanzare.

“Vrem sa redeschidem Dorobanti de la Bariera pana la Scolilor, pe ambele sensuri de circulatie. Mai avem un trotuar de facut in intersectia Scolilor cu Dorobanti dupa care vom trece la ridicarea masinilor din zona. Eu vreau sa le spunem, ca sa nu avem vorbe dupa, ca s-au trezit peste noapte fara masini. Nu e in regula sa stai acolo si sa afisezi masina la vanzare. Am discutat si cu cei de la Braicar sunt in faza de cercetare de piata sa-si achizitioneze masina pentru ridicat. Sa nu avem vorbe ca nu au stiu, atunci cand se vor trezi cu ele ridicate si cu amenzile respective”, a declarat primarul Aurel Simionescu.

In intersectia Dorobanti cu Scolilor pe fiecare trotuar in parte sunt zeci de masini care au afisat pe parbriz “de vanzare”. “Targul auto” de acolo se pare ca va fi “inchis” de municipalitate si ca masinile vor fi ridicate iar proprietarii vor fi amendati.

Comentarii

comentariu

About the Author

-