Published On: lun, Iun 24th, 2013

Steaua va intalni FK Vardar Skopje in turul doi al Ligii Campionilor

SteauaIn urma tragerii la sorti care a avut loc luni la Nyon, campionana Romaniei, Steaua Bucuresti va intalni formatia FK Vardar Skopje, campioana Macedoniei, in turul doi preliminar al Ligii Campionilor.

Partidele din turul doi preliminar al Ligii Campionilor se vor disputa in doua manse, la 16-17 iulie, respectiv 23-24 iulie. Steaua joaca primul meci pe teren propriu.

Pentru a evolua in Liga Campionilor, Steaua asteapta decizia Comisiei de Control si Disciplina a UEFA, care a deschis o procedura disciplinara dupa sentinta ICCJ in dosarul “Valiza”. Campioana Romaniei risca excluderea din competitiile europene ca urmare a cazului de coruptie in care finantatorul FC Steaua, Gigi Becali, a fost condamnat la trei ani de inchisoare cu executare.

Comisia de Control si Disciplina a UEFA a analizat, vineri, cazul formatiei Steaua, decizia urmand sa fie anuntata in aceasta saptamana.

Meciurile din primele două tururi preliminare ale Ligii Campionilor, stabilite, luni, în urma tragerii la sorti care a avut loc la Nyon, sunt următoarele:

Turul I (2/3 iulie si 9/10 iulie)

FC Shirak (Armenia) v SP Tre Penne (San Marino);

FC Lusitans (Andorra) v EB/Streymur (Insulele Feroe)

Turul II (16/17 iulie si 23/24 iulie)

Neftci Baku (Azerbaidjan) – KS Skenderbeu (Albania);

Steaua (România) – FK Vardar (Macedonia);

FC Viktoria Plzen (Cehia) – FK Zeljeznicar (Bosnia-Hertegovina);

FC Serif Tiraspol (Moldova) – FK Sutjeska (Muntenegru);

Birkirkara FC (Malta) – NK Maribor (Slovenia);

Sligo Rovers FC (Irlanda) – Molde FK (Norvegia);

IF Elfsborg (Suedia) – FC Daugava Daugavpils (Letonia);

HJK Helsinki (Finlanda) – JK Nomme Kalju (Estonia);

FK Ekranas (Lituania) – FH Hafnarfjordur (Islanda);

The New Saints FC (Tara Galilor) – Legia Varsovia (Polonia);

Celtic FC (Scotia) – Cliftonville FC (Irlanda de Nord);

GNK Dinamo Zagreb (Croatia) – CS Fola Esch (Luxemburg);

Gyor ETO FC (Ungaria) – Maccabi Tel-Aviv FC (Israel);

FC BATE Borisov (Belarus) – FC Shakhter Karagandy (Kazahstan);

FC Shirak (Armenia) sau SP Tre Penne (San Marino) – FK Partizan (Serbia);

SK Slovan Bratislava (Slovacia) – PFC Ludogoret Razgrad (Bulgaria);

FC Dinamo Tbilisi (Georgia) – FC Lusitans (Andorra) sau EB/Streymur (Insulele Feroe).

Comentarii

comentariu

banner-INF

About the Author

-