Published On: joi, Mai 16th, 2013

Parcursul Dunarii Braila in sezonul 2012-2013

* HC Dunarea ocupa la final de sezon locul 5 in Liga Nationala de Handbal Feminin *

Handbal Club Dunarea Braila s-a mentinut si in acest an in prima parte a clasamentului Ligii Nationale de Handbal feminin, insa a pierdut intr-un singur meci medalia de bronz.

HC Dunarea Braila este singura echipa care a jucat in acest sezon impotriva nationalei de tineret, puncte care nu au contat la final, deoarece Federatia a ales sa retraga echipa din LN. Chiar si asa Dunarea Braila a fost prinsa nepregatita chiar si in fata tinerelor de la nationala, brailencele fiind conduse atunci in primele 20 de minute. Vazandu-se conduse in prima repriza Dunarea a intrat mai hotarata in partea a doua a jocului si intr-un final a castigat meciul, care s-a dovedit a fi doar unul de pregatire si atat.

Prima partida oficiala a Dunarii Braila a fost un adevarat derby, in Polivalenta din Braila venind echipa condusa de Mariana Tarca, echipa cu pretentii, dupa tranferurile facute in vara. In acea partida diferenta a fost in poarta, Gabriela Dobre avand 15 interventii si aparand 2 aruncari de la 7m. Jocul aproape perfect din acel meci a adus prima victorie echipei brailene, HC Dunarea Braila – Corona Brasov 30-26 (17-12). In retur Dunarea Braila a plecat cu un singur gand la Brasov si anume victoria, insa din cauza unui arbitraj ostil, Dunarea nu s-a ales decat cu un punct din deplasarea de la Brasov. In ciuda faptului ca jucatoare precum Perianu, Moldovan si Horjea trag echipa dupa ele, se pare ca stranierele nu s-au acomodat cu aerul de Braila si greselile nepermise ale unui pivot de nationala cum e Shutska, sau ale extremei Agatunovic au tras echipa in jos la acea partida si nu numai. Dunarea Braila a fost echipa care a oprit sirul de victoriilor de pe teren propriu ale echipei conduse de Mariana Tarca, meciul incheindu-se, Corona Brasov – Dunarea Braila 23-23 (15-10).

In etapa a III-a HC Dunarea a jucat in deplasare la Ploiesti, acolo unde, a avut un joc mediocru, castigand cu greu partida. Cu o evolutie dezamagitoare a Adei Moldovan, cu Perianu si Horjea la jumatate din capacitate, HC Dunarea a castigat acest meci, datorita extremelor, dar si cu aportul Andreei Adespii care a inscris in ultimele secunde golul care le aduce cele doua puncte brailencelor, CSM Ploiesti – HC Dunarea Braila 27-28 (14-13). In meciul din retur, CSM Ploiesti, cu Simona Gogarla pe banca tehnica, s-a vazut si de aceasta data invinsa. Dupa patru etape disputate in 2013, dintre care trei pierdute si una incheiata cu egal, HC Dunarea a obtinut prima victorie din acest an in compania celor de la Ploiesti, HC Dunarea Braila – CSM Ploiesti 31-22 (16-9).

Etapa cu numarul IV a gazduit derby-ul de la malul Dunarii. De 6 ani de zile Dunarea Braila nu a pierdut niciun meci de acasa cu Danubius Galati iar traditia a continuat, cel putin in meciul tur. HC Dunarea a tras inca din primele minute sa se impuna pe teren propriu si sa continuie traditia acestui derby. Brailencele au condus pe tot parcursul partidei, o echipa a Galatiului dornica de victorie dar fara prea multe sanse, HC Dunarea Braila – HC Danubius Galati 23-18 (12-8). Meciul din retur avea sa anunte multe schimbari in tabara braileana. Daca anul trecut Dunarea Braila pierdea cu ultima clasata si anume SCM Craiova, acum s-a repetat istoria insa s-a schimbat retrogradata, si anume Danubius Galati. Evolutie slaba la meciul din retur, acolo unde HC Dunarea a pierdut drastic duelul cu HC Danubius Galati. In urma acelui rezultat s-au schimbat multe in tabara brailenilor, HC Danubius Galati – HC Dunarea Braila 26-19 (14-7). Au aparut amenzile si cel mai important Dunarea Braila a ramas fara aportul antrenorului Ioan Baban, care in urma rezultatului slab de la Galati a decis sa-si dea demisia.

In meciul urmator Dunarea Braila a jucat in deplasare in compania echipei care a furnizat o surpriza placuta a campionatului si anume HCM Baia Mare. Au batut atunci drumul degeaba, Dunarea Braila avand o evolutie mult sub asteptari. Daca la Baia Mare, principala marcatoare, Melinda Geiger nu prea a fructificat, la HC Dunarea nici apararea si nici macar atacul nu au functionat: HCM Baia Mare – Dunarea Braila 31-26 (17-13). In retur, Cristi Preda, noul antrenor de la Dunarea Braila, a inceput cu dreptul, spaland rusina din meciul tur. Mult mai motivate decat in alte meciuri, brailencele au inceput bine partida si au condus pe parcursul celor 60 de minute, adversarele neputand decat sa egaleze, in minutele 4 si 9, dar fara prea multe sperante de a conduce pe tabela de marcaj: HC Dunarea Braila – HCM Baia Mare 26-18 (17-11).

O victorie categorica venea in etapa a VI-a a Ligii Nationale de Handbal, acolo unde HC Dunarea a primit vizita celor de la HCM Roman. Cu toate ca veneau la Braila dupa o victorie importanta, chiar impotruva vicecampioanei, “U” Jolidon Cluj, HCM Roman nu a putut tine piept brailencelor. O diferenta mare a fost si in poarta, unde Elena Voicu a aparat doua lovituri de la 7 m, iar Gabriela Dobre a blocat poarta la incercarile disperate ale oaspetilor de a inscrie. Cu toate ca se anunta un meci greu, partida a fost la discretia elevelor lui Ioan Baban, care si-a felicitat fetele pentru cel mai bun joc a lor din acest campionat. “A fost un meci frumos. Le felicit pe fete pentru evolutie. Am avut cel mai bun joc al nostru de pana acum”, declara Ioan Baban atunci. Dupa aceasta victoriea HC Dunarea Braila urca din nou pe podium si ocupa pozitia a treia: HC Dunarea Braila – HCM Roman 29-21 (13-9). In meciul retur de la Roman, Dunarea Braila a evoluat fix pe invers, decat in partida tur. Brailencele au inceput cu greu partida de la Roman, inscriind primul gol abia in minutul 8, fiind conduse pana atunci cu 2-0 in minutul 5 si 3-0 in minutul 7. Nici in cea de-a doua repriza evolutia brailencelor nu a stralucit, inscriind un singur gol in primele 5 minute de joc, in timp ce gazdele marcau la fiecare faza iar meciul s-a incheiat cu victoria oaspetilor: HCM Roman – HC Dunarea Braila 25-21 (13-11).

In etapa a VIII-a Dunarea Braila a fost in vizita in capitala acolo unde a jucat in compania celor de la CSM Bucuresti. Inceputul de meci, si atat, a fost favorabil echipei brailene. Dobre si-a amintit ca trebuie sa-si ajute colegele si a blocat poarta cat a putut insa apararea de la linia de noua metri nu a functionat. Din nefericire jocul prost al pivotului Shutska si nesiguranta Adei Moldovan au facut ca la pauza tabela sa arate 12-12, dupa ce HC Dunarea a condus chiar si la patru goluri. HC Dunarea a jucat haotic in partea a doua a meciului iar rezultatul de pe tabela de marcaj este fidel desfasurarii de forte din teren: CSM Bucuresti – HC Dunarea Braila 27-22 (12-12). Ca de obicei una neagra una alba. In retur Dunarea Braila si-a luat revansa si a castigat meciul cu CSM-ul. Intr-o sala aproape plina, HC Dunarea Braila a reintrat joi, 4 aprilie, in lupta pentru un loc de Cupa Europeana. Pauza de aproape 4 saptamani se pare ca a fost de bun augur pentru echipa braileana, care a avut astazi un joc ca la carte, din primul minut pana la fluierul final: HC Dunarea Braila – CSM Bucuresti 28:21(16:11).

Etapa a VIII-a a gazduit in Polivalenta din Braila meciul dintre HC Dunarea si SCM Craiova. Daca suporterii braileni se asteptau ca meciul sa fie la discretia elevelor lui Ioan Baban, SCM Craiova s-a dovedit a fi un adversar bun, cu o aparare dura si cu o dorinta mare de castig. Poarta a fost din nou punctul forte al clubului brailean, Mirela Nichita avand cea mai buna evolutie de cand este la HC Dunarea. Cu 19 interventii, portarul echipei brailene a fost cu desavarsire cel mai bun jucator de pe teren, blocand fiecare minge ce ataca poarta: HC Dunarea Braila – SCM Craiova 22-19 (10-10). Daca in meciul tur brailenii ii multumeau Mirelei Nichita, in retur evolutia slaba a acesteia era sa infunde Dunarea Braila. Echipele au mers cap la cap pana in momentul in care apararea celor de la HC Dunarea nu a mai functionat, Mirela Nichita primind cateva goluri usoare, SCM Craiova preluand conducerea. Si de aceasta data golurile Alinei Horjea si paradele Gabrielei Dobre au adus victoria: SCM Craiova – HC Dunarea Braila 21-23 (12-10).

Ultimele 3 etape anuntau adevarate derby-uri pentru Dunarea Braila. In etapa a IX-a Dunarea Braila a evoluat in Ardeal, in compania celor de la “U” Jolidon Cluj. Dunarea Braila a inceput cu stangul anul 2013 pierzand meciul restant cu “U” Jolidon Cluj. Fara extrema dreapta si fara un pivot bun, HC Dunarea a avut o evolutie slaba in Ardeal ratand 3 aruncari de la 7m. Cea mai mare diferenta de scor s-a inregistrat in minutul 49 cand tabela arata 29-21 pentru Cluj, moment in care “Bebe” Perianu a luat totul pe cont propriu, insa nu a avut puterea sa scoata macar un egal: “U” Jolidon – HC Dunarea 33-27 (16-15). In retur lucrurile au stat fix pe invers, Braila castigand meciul de acasa cu Jolidon. In fata unui public minunat, elevele lui Cristi Preda si Viorel Alexandru si-au luat revansa. Cu un inceput de joc perfect, Dunarea Braila a dictat jocul partidei inca din primul minut, apararea fiind punctul forte al brailencelor. Dupa aceasta victorie, HC Dunarea Braila a acumulat 21 de puncte si a urcat pe locul 3 in clasamentul Ligii Nationale de Handbal Feminin: HC Dunarea Braila – “U” Jolidon Cluj  27 – 25 (19 – 11).

Penultima etapa gazduia meciul de gala cu campioana Oltchim. Cu nume mari ca Bulatovic, Barbosa, s.a, Oltchim si-a respectat blazonul si a castigat meciul din Sala Traian. Inceput bun pentru brailence la Valcea, acolo unde in primele minute de joc au condus campioana Oltchim, 1-2, 2-3, si asta datorita apararii bune dar si dure pe alocuri, pe care a avut-o. Pe langa Alina Horjea, care a fost cea mai buna marcatoare din meci, o alta jucatoare care a facut spectacol, de data aceasta in poarta, a fost tanara Elena Voicu care a avut 9 interventii: Oltchim Rm. Valcea – HC Dunarea Braila 30-22 (16-10). In retur tot Oltchim a dictat partida cu Dunarea Braila. In ultimul meci de pe teren propriu Dunarea Braila a pierdut la o diferenta de 10 goluri meciul cu campioana Oltchim. Cu o evolutie slaba atat in aparare cat si in atac dar mai ales in poarta unde Mirela Nichita a avut o evolutie slaba, meciul impotriva campioanei s-a incheiat cu o infrangere rusinoasa pentru brailence: HC Dunarea – Oltchim Ramnicu Valcea 24-34(12-18).

Ultima partida pentru Dunarea Braila a adus tristete pe fetele suporterilor. Dunarea Braila a intalnit HC Zalau, pierzand ambele partide, atat in tur cat si in retur. Meciul greu din Sala Polivalenta Danubius, a adus fata in fata doua echipe cu acelasi obiectiv, si s-au infruntat doi mari antrenori din Romania. HC Dunarea a rezistat doar 40 de minute in fata echipei conduse de selectionerul Gheorghe Tadici: HC Dunarea – HC Zalau 20-24 (10-8). In retur, evolutia brailencelor a fost una slaba si cu toate ca s-au luptat, mai ales prin Moldovan si Shutska, HC Dunarea a pierdut sansa de a urca pe podium si s-a multumit intr-un final cu locul 5 in clasamentul Ligii Nationale de handbal feminin: HC Zalau – HC Dunarea Braila 28-24 (14-12).

Din cele 20 de meciuri pe care HC Dunarea le-a disputat in acest sezon competitional echipa braileana a avut 10 victorii, 9 infrangeri si un singur rezultat de egalitate. Cu punctele pierdute la Galati, Roman sau de ce nu Cluj si Baia Mare, Dunarea Braila putea sa incheie sezonul pe podium.

* O oprire scurta si in Europa *

Dupa ce a ocupat locul 4 sezonul trecut in Liga Nationala de Handbal feminin, Dunarea Braila si-a “rezervat”un loc in Cupele Europene.

Dupa mai bine de doi ani de zile, sala Polivalenta Danubius a gazduit un meci de cupa europeana. HC Dunarea a intalnit tanara echipa din Muntenegru, WHC Biseri, in runda a II-a din Cupa EHF. Intalnind o echipa tanara, majoritatea jucatoarelor fiind la echipa nationala de junioare din Muntenergu, obtinerea victoriei era cea mai mica problema a brailencelor. In primul meci contra celor de la Biseri, atacul, apararea, pozitionalul, faza a doua sau contraatacul Dunarii Braila au fost ca la carte. Publicul brailean a intalnit o echipa a Dunarii dornica de victorie si asta s-a vazut in special pe tabela de marcaj: HC Dunarea – WHC Biseri 39-14 (18-6). O zi mai tarziu Dunarea Braila a reusit calificarea in runda a III a Cupei EHF, dupa ce a facut spectacol pe teren. Cireasa de pe tort de la cea de-a doua partida a fost portarul Dobre, care a lasat poarta goala si a ajutat echipa in atac. Dornica sa inscrie, Pitzu Dobre a facut senzatie si a fost la un pas sa marcheze din 7m: HC Dunarea Braila –WHC Biseri 33-15 (9-15).

In runda a III-a Dunarea Braila a intalnit o echipa mult mai experimentata dar calificarea mai departe le-a scapat printre degete brailencelor. In mediul din Krasnodar, echipa condusa atunci de Ioan Baban, a fost spulberata in prima mansa a turului trei al Cupei EHF. Jocul a debutat bine pentru fetele noastre, dar acestea au parut ca joaca de capul lor, ca si cum de pe banca n-ar primi sfaturi tehnice: Kuban Kransdar – HC Dunarea Braila 28-22 (14-12). Pentru unii calificarea continua sa se joace la Braila acolo unde Dunarea a avut sanse de a merge mai departe insa i-au lipsit doua goluri. HC Dunarea Braila a castigat returul mansei a III-a din Cupa EHF insa a pierdut sansa de a se califica mai departe. Jocul moale al brailencelor din repriza secunda a facut ca echipa adversa sa reduca din diferenta si sa se apropie amenintator. Dunarea si-a incheiat astfel drumul scurt din Europa: HC Dunarea Braila – HC Kuban Krasnodar 29-24 (18-9).

* Cum s-a vazut sezonul 2012-2013 din tribuna *

Daca pe teren jucatoarele au trait la intensitate maxima fiecare moment, in tribuna suporterii au fost si ei alaturi de echipa. Unii au facut deplasarea cu echipa, la Brasov, Galati, Roman sau Bucuresti si au sustinut echipa pe cat au putut.

Unul dintre suporterii Dunarii Braila a povestit pentru Infobraila cum a vazut el acest sezon “din colt”.
“S-a mai incheiat un sezon pentru Dunarea Braila. Si asa cum am fost obisnuiti in ultimii ani, nici acesta nu a iesit din tiparele normalului pentru echipa noastra. Teama de a realiza si altceva mai deosebit (vezi Baia Mare), ne-a facut sa imbratisam, din nou ca in ultimii ani, un loc dintr-o zona a clasamentului cu care aproape ca ne-am infratit. Din pacate, suporterii minunati de la Braila nu au avut parte de nimic spectaculos nici in acest an. Si cu riscul de a fi apostrofat, ma repet, fara acesti suporteri, echipa de handbal nu ar fi supravietuit atatia ani in Liga Nationala. Practic, nu ar fi existat. Daca am fi jucat toate meciurile in deplasare in acesti ani, am fi retrogradat. Daca le-am fi jucat acasa, probabil terminam pe locul 2 in fiecare sezon. Noroc ca mai suntem si noi, cei din tribuna. Meritam mai mult! Asadar, acelasi loc caldut care nu implica cine stie ce obligatii din partea conducerii si aceleasi ierarhii in urma carora, din pacate, am iesit din nou perdanti.  Si cum ar spune multi, am ratat acest sezon in ultima etapa la Zalau. Nicidecum!  A fost compromis in urma prestatiilor lamentabile de la CSM Bucuresti, de la Roman, de la Cluj, de la Baia Mare sau de la Galati, acolo unde, chiar daca ar fi vrut, nici Iosefini nu ar putut face o minune. Un circ ieftin, chiar sfidator la adresa acelor multi suporteri care se asteptau la o victorie si in urma caruia a fost sacrificat un om printr-o metoda, numai de noi romanii patentata. Istoria ne-a invatat destule. Si sa nu credeti ca sunt vreun fan al fostului antrenor, dar metoda inlaturarii merita criticata. Iar cu posibilele puncte de la Galati, acum eram pe locul 3 si implicit “anormali” fata de ultimii ani. La suporteri nu s-a mai gandit nimeni…Si ca sa fim fair-play, sa felicitam Zalaul, Clujul si bineinteles Baia Mare. Sa nu credeti ca aceste echipe au avut bugete faraonice in comparatie cu noi. Nu! Noi am batut pasul pe loc si ne-am multumit cu putin. Si de asemenea, sa nu uitam sa felicitam Oltchim, “brand-ul” nostru national, cladit an de an cu ajutorul unor oameni fara eticheta, nebrenduiti, care acum bat drumurile AJOFM-ului. Imi cer scuze. Individual nu-i stiu pe acei oameni. Dar nu i-am uitat si ii felicit si pe ei pentru ca merita. Si ca sa revenim la ale noastre, asa cum ii sta bine unei case care se respecta, trebuie facut curatenie. Vor pleca jucatoare, dar cel mai important trebuie sa stim sa aducem. Nu en-gros, ci cu folos. Posturile deficitare se stiu (pivotul, interul dreapta si extrema stanga). Trebuie construit ca la manual, nu cu improvizatii. Iar daca vrem si altceva sezonul viitor, trebuie sa facem mai mult decat sa ne dorim si atat. Daca nu, ne intoarcem la fratia noastra, cea cu locurile care bifeaza doar prezente, nicidecum performante. Cupa Romaniei poate sa insemne pata de culoare. Sa speram, dar parca vacanta ne este mai aproape decat performanta. Cine stie ce va mai fi? Cu respect, de la un anonim al tribunei”.

S-a mai inchiat un sezon al Ligii Nationale de Handbal feminin iar Dunarea Braila se afla acum la final de sezon in partea de sus a clasamentul, terminand campionatul pe locul 5.

HC Dunarea Braila – ASC Corona 2010 Brasov- tur – 30-26 (17-12) retur – 23-23 (15-10).

CSM Ploiesti HC – Dunarea Braila – tur – 27-28 (14-13) retur – 22-31 (9- 16).

HC Dunarea Braila – HC Danubius Galati – tur –  23-18 (12-8) retur – 19-26 (7-14)

HCM Baia Mare HC – Dunarea Braila – tur – 32-26 (17-13) retur – 18-26 (11 -17).

HC Dunarea Braila – HCM Roman – tur –  29-21 (13-9) retur – 21-25 (11 – 13).

CSM Bucuresti HC – Dunarea Braila – tur –  27-22 (12-12) retur – 21:28 (11 – 16).

HC Dunarea Braila – SCM Craiova – tur -  22-19 (10-10) retur – Braila 23-21 (10 – 12).

Univ. Jolidon Cluj – HC Dunarea Braila – tur –  33-27 (16-15) retur – 25 – 27 (11 – 19).

Oltchim Rm.Valcea – HC Dunarea Braila – tur -  30-22 (16-10) retur – 34-24(18 – 12).

HC Dunarea Braila – HC Zalau – tur –  20-24 (10-8) retur – 24-28 (12 – 14).