Published On: sâm, Mai 18th, 2013

CF Braila pierde derby-ul local

*CF Braila – Dunarea Glati 0-1 (0-0)*

In fata suporterilor, care au venit in numar mare pe stadionul Municipal din Braila, echipa condusa de Alin Panzaru, CF Braila a pierdut derby-ul local, contra echipei din orasul vecin, Dunarea Galati.

Braila a atacat inca din inceputul meciului poarta Dunarii Galati, in minutul 18 Ciocalteu reia putin peste transversala o centrare a lui Enache. Brailenii puteau sa deschida scorul in minutul 25 cand Puscasu suteaza excelent din lovitura libera de la 25 de metri insa Olaru respinge de la radacina barei. CF Braila ramane in atac din in minutul 32 acelas Puscasu reia de la 3m din unghi, direct in Olaru. Ciocalteu sterge bara in minutul 36 dupa ce executa o lovitura libera de la 18 metri.

Inceputul reprizei secunde ii prinde pe galateni in atac si in minutul 47, Dunarea galati deschide scorul, dupa ce Asanache il surprinde iesit pe Bunduc cu o bolta de la 35 de metri.

Brailenii aveau sansa sa egaleze in minutul 56 cand Bosoi, infiltrat in atac, paseaza cu capul pentru Baltoi, insa acesta rateaza din 6 metri. Pe finalul meciului elevii lui Alin Panzaru au tras sa scoata macar un egal insa Olaru ii salveaza pe galateni, scotand in corner o minge trimisa cu capul de propriul fundas, Somodean.

Ciocalteu centreaza, in minutul 82, din stanga careului, Rusu reia cu capul din 8 metri si Olaru respinge miraculos de pe linie in lateral, Neagoe recupereaza si recentreaza in centrul careului si acelasi Rusu reia din foarfeca pe langa poarta. Meciul se incheie cu victoria galatenilor, 0-1.

Braila: Bunduc – Bosoi (cpt.), L. Ivan, D. Ignat, D. Sanmartean – Ochia – Puscasu, Punga, A. Voicu – Ciocalteu, Baltoi

Rezerve: Leu – R. Neagoe, M. Dima, Frunza, Bg. Rusu, Spiridon, Ndigwe

Antrenor: Alin Panzaru

Dunarea: Olaru – D. Cristescu, Bg. Panait, Somodean, L. Radu – Negoescu, S. Dragan, Asanache, D. Florea – Chipirliu, I. Enache (cpt.)

Rezerve: Trihenea – Hristian, A. Grosu, Gueye, Teleaga, Cenk, I. Apostol

Antrenor: Octavian Grigore