Published On: mar, Apr 30th, 2013

Interviu in exclusivitate cu Rudolf Pankler, seful arbitrilor braileni

Share This
Tags

* Rudolf Pankler a acordat un interviu pentru Infobraila in care ne povesteste despre tainele arbitrajului si despre cum merge cursul de arbitri, sustinut si organizat de el, la Braila *

Ca in orice sport, si la handbal exista trei “parti” de baza, jucatorul, antrenorul si arbitrul. Daca fara un jucator, sau fara un antrenor jocul de handbal este acelasi, fara arbitru acesta nu s-ar putea disputa. Ei fac parte din joc si sunt element de baza, fiind cei care dicteaza fiecare faza.

De mai bine de 15 ani, Rudolf Pankler creste arbitrii, ii modeleaza si ii trimite in tara, acolo unde se infrunta cu realitatea de pe teren, o realitate mult prea dura in zilele noastre.

Pankler ne-a povestit cum a inceput acest proiect si ce l-a indemnat sa-l faca. “M-am stabilit in Braila in anul 1997. La sosirea mea aici aveam si calitatea de arbitru de handbal cu o experienta de peste 25 de ani in arbitraj si de peste 12 ani de activitate in cadrul Comisiei Centrale de Competitii a Federatiei Romane de Handbal. Sosind in Braila am constatat ca exista o activitate intensa la nivelul echipelor de handbal din oras, actiune care insa nu era sustinuta corespunzator de un corp de arbitri, atat de necesar bunei derulari a activitatii handbalistice. Sustinut fiind de corpul de antrenori ai Liceului cu Program Sportiv Braila, care m-au sprijinit la selectarea viitorilor candidati, am demarat primul curs de arbitri de handball in anul 1998, cu un numar de 20 de cursanti. A fost o generatie de exceptie, in sensul ca aproape toti cursantii au reusit sa ajunga arbitri, care au condus jocuri in divizia nationala de juniori, chiar dupa un an de la absolvirea cursului. Din pacate, drumul vietii fiecaruia a facut fie ca unii sa plece din orasul nostru, fie ca unii, din cauza problemelor profesionale, sa nu poata continua aceasta activitate”, a declarat acesta.

De atunci si pana in astazi au trecut 15 ani, perioada in care orasul nostru a dat arbitrii peste tot in tara. Din doi in doi ani, Pankler o ia de la capat cu cate o serie noua, insa de la un an la altul, numarul arbitrilor scade consistent. “De cand am inceput, cam din 2 in 2 ani am organizat cate un curs de arbitri, dar din pacate, datorita acelorasi motive, numarul arbitrilor s-a rarit. In momentul de fata suntem la finalul unui nou curs, inceput in septembrie 2012. Am avut la inceput un numar de 25 de cursanti, din care au reusit sa finalizeze cursul un numar de 8. Apreciez ca este un colectiv foarte bun si sper ca vom acoperi cu ajutorul lor necesarul de arbitri pe urmatoarea perioada”, a precizat acesta.

Astazi, Braila se poate mandri cu doi arbitrii de campionate nationale si unul care arbitreaza la juniori. “In momentul de fata, in Braila avem cei doi arbitri “cu vechime” – Toma Sorin si Arbunea Rodica, care arbitreaza in campionatele nationale, pana la nivel de divizia A, precum si o colega mai tanara – Stefan Cristina – care arbitreaza la nivel de junior. In sprijinul acestora vin tinerii absolventi ai cursului, care au fost delegati sa arbitreze pe plan local, incepand cu luna noiembrie 2012.

Seful arbitrilor braileni, ne-a povestit pas cu pas in ce constau cursurile pe care el le organizeaza si cum poti sa devi arbitru. “Cursurile de arbitraj constau in prezentarea si discutarea regulamentului de joc, cu testari intermediare pentru verificarea cunostintelor assimilate si a capacitatii de intelegere a regulilor de joc. In paralel cu studiul partii teoretice, incepem si cu partea practica, in sensul ca incerc sa gasesc pentru ei niste jocuri pe plan local, unde urmaresc modul cum aplica practic informatiile teoretice predate, precum si capacitatea de adaptare la aceasta calitate de arbitru. Este foarte dificil deoarece majoritatea sunt pusi pentru prima data in situatia de a lua decizii intr-un timp foarte scurt, cu toate privirile atintite asupra lor si cu presiuni din partea antrenorilor, jucatorilor si a spectatorilor. Dupa fiecare joc urmeaza o discutie in care clarificam aspectele pozitive si negative din arbitraj si oferim indicatii pentru ridicarea calitatii arbitrajului. La aceste jocuri am sustinerea arbitrilor mai experimentati din colegiu si anume Toma Sorin si Arbunea Rodica”, a declarat acesta.

Ca dupa fiecare curs, la final vine si examentul. La arbitraj acesta consta intr-un set de intrebari din regulament, dupa care urmeaza 2-3 jocuri arbitrate, la care se intocmesc rapoarte de observator. Cei care reusesc sa atinga un prag prestabilit sunt declarati arbitri de handbal la nivel local. “Din postura de arbitru local se poate arbitra la nivel national, dupa sustinerea unui examen pentru arbitrii divizionari, care se sustine de 2 ori pe an si este organizat de Federetia Romana de Handbal”, a precizat Pankler.

Acesta ne-a precizat faptul ca pe langa talent si dorinta, un arbitru mai are mult de muncit pentru a ajunge de top. Rudolf Pankler ne-a povestit pas cu pas ce-I trebuie unui arbitru, pe langa rabdare si experienta acumulata prin jocuri, pentru a ajunge sa fluiere in Liga Nationala. “Consider ca pe langa talent si dorinta este necesar sa fi practicat cel putin 2-3 ani jocul de handbal. Este greu sa intelegi ce se intampla pe teren, daca nu ai jucat niciodata. Trebuie sa iti placa acest sport, sa urmaresti multe jocuri pentru a-ti forma ochiul in a observa si interpreta corect toate fazele de joc, sa nu intri in aceasta activitate strict pentru castiguri materiale, acestea vor veni in timp, odata cu ridicarea calitatii arbitrajului si avansarea la nivele superioare; sa fii un om serios, corect si cinstit. Toate faptele incorecte si necinstite pe care le faci se intorc impotriva ta si nu ajungi la telul propus”, a declarat acesta.

De apreciat, pe langa munca pe care o depune zilnic cu acesti tineri este faptul ca toate aceste cursuri reprezinta o activitate de voluntariat, a actualilor arbitrii de handbal din Braila. De cele mai multe ori, cei care vin la curs, vin pentru ca le place handbalul, insa nu toti rezista pana la final. “In general, am preferat elevi (baieti si fete) ai Liceului cu Program Sportiv Braila sau de la orice alt liceu din oras, cu varsta cuprinsa intre 14-18 ani, deoarece sunt necesari mai multi pasi pentru a ajunge arbitru divizionar. Totusi daca sunt solicitari, acceptam si tineri cu varsta de max.25 de ani. Toti cei inscrisi vor frecventa aceste cursuri neexistand nici o selectie la inscriere. Din experienta acumulata am constatat ca selectia se face pe cale naturala, pe intreaga perioada a instruirii, cursantul dandu-si singur seama daca are sau nu inclinatie pentru aceasta activitate”, a adaugat acesta.

In incheiere, Rudolf Pankler ne-a prezentat toti arbitrii braileni dar si cursantii care ii are in acest moment. “Din actuala grupa de arbitri pot evidentia in mod deosebit pe colegii Toma Sorin, Arbunea Rodica si Stefan Cristina care reprezinta cu cinste Braila la competitiile nationale, iar dintre cei tineri, consider ca, daca muncesc in continuare cu aceeasi daruire pot deveni cat de curand arbitri adevarati, Stefan Georgian, Baciu Cosmin, Popescu Alin, Branza Georgian, Stanciu Andrei, Vasile Ionela, Grigoras Carmen, Baltat Alexandra”, a incheiat Pankler.

Un nou curs de arbitrii va incepe la finalul lunii septembrie a anului curent. Cei care doresc sa urmeze acest curs pot depune cereri la sediul HC Dunarea Braila de la Sala Polivalenta.

Comentarii

comentariu

About the Author

-