Published On: vin, Mar 15th, 2013

Steaua a fost eliminata din Europa League

* Chelsea – Steaua 3-1 (1-1) *

Echipa Steaua Bucuresti a fost eliminata din Europa League, dupa ce a fost invinsa, joi, in deplasare, cu scorul de 3-1 (1-1), de formatia engleza Chelsea Londra, detinatoarea trofeului Ligii Campionilor, in mansa secunda a optimilor de finala ale competitiei.

Stelistii au avut ocazia de a deschide scorul inca din minutul 13, cand Rusescu a primit mingea la aproximativ 18 metri, era singur in fata portii, dar sutul lui a fost respins de portarul Peter Cech. Patru minute mai tarziu, Bourceanu suteaza de la aproximativ 25 de metri la coltul lung, dar balonul trece pe langa buturi. Nici londonezii nu s-au lasat mai prejos si Chelsea ataca poarta stelistilor, Tatarusanu respingand un sut al lui Mikel.

Chelsea deschide scorul in minutul 34, cand Pintilii pierde mingea la mijlocul terenului, si printr-un atac fulgerator al englezilor, Mata reuseste sa-l invinga pe Tatarusanu. In forma mare, englezii preiau controlul meciului si ataca poarta stelistilor, in minutul 41 Tatarusanu salveaza echipa, respingand un sut puternic al lui Hazard.

In minutul 44, in mare viteza Adi Popa se apropiat la doi metri de poarta englezilor, dar pierde mingea, fiind corner pentru Steaua. Un minut mai tarziu, Chiriches reuseste sa trimita in poarta la o faza aglomerata in careul echipei Chelsea, iar scorul la pauza era 1-1.

La doar 13 minute de la debutul celei de-a doua reprize, John Terry marcheaza cu capul, dupa o lovitura libera de pe partea dreapta.
Stelistii au avut ocazia de a schimba scorul de pe tabela de marcaj, dar in minutul 62, Cech respinge un sut puternic al lui Chipciu, ca 9 minute mai tarziu tot englezii sa inscrie.

In minutul 71, Chelsea conducea cu scorul de 3-1 si Steaua trebuia sa marcheze din nou pentru a avea sansa de a merge mai departe.

Pe finalul de meci, englezii au accelerat stilul de joc si au avut mai multe ocazii la poarta lui Tatarusanu, atunci cand Oscar trimite pe langa poarta, iar Torres suteaza pe langa buturi din cinci metri.

Minutul 87 avea sa fie decisiv pentru Steaua. Chelsea primeste penalty dupa ce Bourceanu il faulteaza pe Hazard in careu. Fernando Torres executa insa suteaza in bara si meciul se incheie cu scorul de 3-1 pentru Chelsea, care merge mai departe in Europa League.