Published On: Soare, Mar 24th, 2013

Romania A castiga Trofeul Carpati

* De la HC Dunarea Braila, selectionerul Gheorghe Tadici le-a convocat pe Mirela Nichita, Gabriela Perianu si Alina Horjea *

Federatia Romana a organizat, in perioada 22 – 24.03.2013, cea de-a 46-a editie a Trofeului Carpati la senioare. Alaturi de Romania A si B s-au mai aliniat la start selectionatele Spaniei si Germaniei.

Germania – Spania 27-23 (16-8)

Trofeul Carpati a deputat cu partida dintre Germania si Spania. Germania a condus meciul de la inceput pana la fluierul final, in fata unei echipe a Spaniei total schimbata. Alexandrina Barbosa, jucatoarea Oltchimului a marcat in aceasta partida 4 goluri.

Romania A – Romania B 34-25 (16-13)

A doua partida de la Trofeul Carpati a aliniat pe semicerc doua echipe ale Romaniei, A si B. Din lotul A al Romaniei au facut parte si jucatoarele de al HC Dunarea Braila, Horjea (3 goluri), Nichita si Perianu (2 goluri). Principalele marcatoare ale partidei au fost Luciana Marin si Melinda Geiger, fiecare cu cate 6 reusite.

Romania A: Portari: Nichita, Tolnai. Marcatoare: Marin 6 goluri, Geiger 6, Dinca 5, Mihalschi 3, Horjea 3, Tacalie 3, Cruceanu 3, Perianu 2, Pintea 1, Pirvut 1, Babeanu 1, Agrigoroaie 1

Romania B: Portari: Smedescu, Dedu. Marcatori: Tatar 4 goluri, Buceschi 4, Luca 3, Apipie 3, Briscan 3, Gheorghe 2, Oltean 2, Gogorita 2, Varga 1

Cea de-a doua zi de la Trofeul Carpati a programat meciurile dintre Romania B si Spania si Romania A si Germania, ambele incheindu-se la egalitate.

Romania B-Spania 25-25 (16-13)

Cu toate ca la pauza au condus cu 3 goluri, echipa B a Romaniei a remizat in partida cu Spania. Cea mai buna marcatoare a Romaniei a fost in acest meci, Eliza Buceschi care a avut 7 reusite.

Romania B – Portari: Smedescu, Dedu. Marcatoare: Buceschi 7 goluri, Luca 6, Gheorghe 2, Oltean 2, Brinzan 2, Tatar 1, Joldeş 1, Tacalie 1, Florica 1, Apipie 1, Chiper 1

Spania-Portari: C. Gonzalez, Navarro, Munoz.Marcatoare: Martin 5 goluri, Chavez 4, Barbosa 4, Trojaola 3, Elorza 3, M. Gonzalez 2., Lopez 1, Fernandez 1, Edereau 1, Martinez 1.

Romania A-Germania 24-24 (13-14)

Cea de-a doua partida s-a incheiat tot la egalitate, Romania A reusind remiza in ultimele secunde de joc, prin Tacalie, care a marcat din 7m. Jucatoarea de la HC Dunarea, Gabriela Perianu a marcat 4 goluri in aceasta partida.

Romania A: Portari: Nichita, Tolnai. Marcatoare: Tacalie 7 goluri, Pintea 4, Perianu 4, Geiger 3, Marin 3, Pirvut 1, Dinca 1, Babeanu 1

Germania: Portari: Schulke, Woltering. Marcatoare: Nadgornaja 9 goluri, Augsburg 3, Hubinger 3, Klein 2, Wohlbold 2, Naidzinavicius 2, Althaus 1, Geschke 1, Muller 1

Ultima zi din cadrul competitiei Trofeul Carpati, a pus fata in fata echipa B a Romaniei cu cea a Germaniei iar ultima partida s-a disputat intre Romania A si Spania.

Romania B – Germania 25-29 (12-14)

Romania B a pierdut meciul impotriva Germaniei, cu scorul de 25-29. In partida contra Germaniei, Alina Horjea, de la HC Dunarea Braila a fost declarata cea mai buna jucatoare, avand in acest meci 11 reusite.

Romania A – Spania 30-23 (15-12)

Ultima partida a celei de-a 46 editii a Trofeului Carpati s-a disputat intre Romania A si Spania. Cu toate ca au fost conduse in primele 20 de minute de joc, elevele lui Gheorghe Tadici si-au revenit pe finalul primei reprize si au intrat la pauza cu un avantaj de 3 goluri. In cea de-a doua repriza, contraatacul dar si apararea aproape perfecta le-a adus victoria romancelor, care au castigat astfel cea de-a 46-a editie a Trofeului Carpati.

Romania A: Marcatoare: Tacalie 7(6 din 7m), Dinca 5, Geiger 4, Babeanu 4 (2), Pirvut 3, Pintea 2, Perianu 2, Mihalschi 1, Marin 1, Tanasie 1.

Spania: Barbosa 10(2), Martin 5(2), Mangue 4, Fernandez 3, Elorza 1.