Published On: Soare, Mar 3rd, 2013

Oltchim este inca in carti dupa victoria obtinuta in Rusia

* Zvezda Zvenigorod – Oltchim Ramnicu Valcea –23- 26 (15-13) * Paula Ungureanu a fost MVP-ul meciului cu Zvezda *

Campioana Oltchim Ramnicu Valcea a invins sambata, in deplasare, cu scorul de 26-23 (13-15), formatia rusa Zvezda Zvenigorod, in cea de-a patra etapa din grupa principala 2, din Liga Campionilor.

Condamnata sa castige meciul, Oltchim a inceput motivata partida din Rusia, dar nici adversara nu s-a lasat (0-1 si 3-1, min. 9). Dupa un sfert de ora, tot Zvezda se afla la conducere, 5-4, in pofida paradelor excelente ale Silviei Navarro. Bulatovici a adus egalarea (min. 16, 5-5), dar Oltchim a continuat sa rateze cu usurinta atacurile (9-6. min. 22). Au urmat si momente mai bune de joc pentru valcence, 11-11 (min. 26), chiar daca Bulatovici a fost tinuta “om la om” si a reusit greu sa mai combine cu colegele sale.

Stanca a readus avantajul, 11-12 (min. 28), dar Zvezda a ripostat categoric in doar un minut, 14-12, ca dupa 30 de minute de joc tabela sa arate, 15-13.

La reluare, tot gazdele au fost in prim-plan, 17-13 (min. 35), cea mai mare diferenta de scor. Intrarea Paulei Ungureanu a adus noroc insa Oltchimului, care a redus la 17-16 (min. 40), poarta fiind “inchisa” (5 interventii in primele 8 minute, 11 in total). In minutul 45, Zvezda avea avantaj de un gol, 19-18, Paula Ungureanu a aparat de la 7 metri, aducand un plus de moral echipei, care a egalat prin Bulatovici, 19-19. Ionela Stanca a marcat pe contraatac, pentru 20-21 (min. 50), Bulatovici a marit la 20-22 (min. 52), sperantele revenind in tabara campioanei Romaniei. Zvezda a intrat rapid la time-out. La reluare, Meirosu a marcat pentru 20-23, Managarova a dus scorul la 20-24 (min. 55), iar din acel moment, Zvezda nu a mai putut intoarce soarta partidei, desi a luptat pana in ultima clipa. Oltchim a obtinut o victorie pretioasa, care ii mareste zestrea de puncte in grupa la 4, la fel ca si Krim Ljubljana. Zvezda ramane cu 0 puncte.

Marcatoare: Zvezda – Postnova 6 goluri, Marennikova 6, Uskova 4, Vyakhireva 3, Lobach 2, Lacrabere 1, Khavronina 1; Oltchim – Bulatovici 7 goluri, Meirosu 4, Managarova 3, Manea 3, Stanca 3, Nechita 2, Bradeanu 2, Farcau 1, Barbosa 1.