Published On: Soare, Mar 31st, 2013

Nationala de Tineret a Romaniei s-a calificat la Campionatul European

* Romania a castigat in acest weekend toate cele trei partide* Romania – Slovenia 32-24 (16-9) * Romania – Marea Britanie 49-7 (27-3) * Romania-Polonia 30:26 (17-12) * HC Dunarea Braila a fost reprezentata la acest turneu de interul Gabriela Perianu si de antrenorul Cristi Preda *

Dupa ce a gazduit Trofeul Carpati, unde nationala de senioare a Romaniei a castigat trofeul, la cateva zile distanta, publicul craiovean a primit vizita selectionatelor de tineret ale Romaniei, Poloniei, Sloveniei si a Marii Britanii.

Nationala feminina de tineret a Romaniei s-a calificat la Campionatul European din luna august a acestui an, turneu final urmand sa se desfasoare în Danemarca.

Echipa condusa de Sevistean Popa si de Cristi Preda a intalnit in prmul meci echipa Sloveniei. In aceasta partida principala marcatoare a fost braileanca Gabriela Perianu care a avut 9 reusite. De asemenea au mai marcat, Safta 6, Pricopi 4, Zamfirescu 4, Popa 3, Cîrjan 2, Gavrila 2, Cicic 1, Constantinescu 1.

In cea de-a doua zi, Romania a intalnit echipa din Marea Britanie, o echipa mult prea slaba pentru un asemenea campionat. Partida de sambata s-a incheiat cu scorul 49-7, jucatoarele din Marea Britanie reusind sa incrie 3 din cele 7 goluri din lovituri de la 7m. In aceasta partida, Gabriela Perianu a fost menajata, insa coechipierele ei au reusit sa duca partida la final, si sa castige detasat. Cea mai buna marcatoare a acestei partide a fost Ana-Maria Tanasie cu 10 reusite. Au mai marcat pentru Romania si Mariana Constantinescu 6, Alexandra Maria Gavrila 6, Maria Eliza Cicic 4, Nicoleta Safta 4, Alexandra Georgescu 4,  Laura Popa 3, Dana Andreea Pricopi 3, Madalina Zamfirescu 3, Mihaela Anca Stoica 2, Angela Cioca 2, Roxana Cirjan 2.

In ultima partida, cea de duminica, Romania a intalnit echipa Poloniei. Cu toate ca au inceput mai greu meciul, fiind conduse in primele 12 minute, elevele lui Sevistean Popa si Cristi Preda au preluat conducerea in minutul 13, intrand la pauza cu un avantaj de 5 goluri. Cea de-a doua repriza a fost la mana romancelor, cu toate ca au primit un gol in dubla superioritate, dar au incheiat intr-un final partida cu scorul de 30-26.  Principala marcatoare a fost si de aceasta data Andreea Pricopi cu 12(2) goluri, urmata de Tanasie 8, Gavrila 3, Safta 2, Stoica 2, Zamfirescu 1, Cirjan 1, Popa 1.

Prezent la Craiova, atat pentru Trofeul Carpati cat si pentru aceste meciuri ale Nationalei de Tineret, presedintele Federatiei Romane de Handbal, Cristian Gatu, a declarat faptul ca in aceste trei zile, a marcat in jur de 8 jucatoare care ar putea ajunge la echipa de senioare. “Dupa aceste trei partide pot spune ca Romania va avea un cuvant greu de spus la Campionatul European din Danemarca. Momentan nu au un obiectiv clar, insa se vor bate sa ajunga sus. Obiectivul lor, pot spune, ca este acela de a da pe viitor cel putin 6 jucatoare la nationala de senioare”, a declarat Cristian Gatu.

Antrenorul principal de la Nationala de Tineret considera ca are in echipa jucatoare care pot reprezenta foarte bine chiar si maine nationala mare. “ Este o generatie pe care putem sa o numim schimbul de maine al nationalei de senioare. Am avut un plus de experienta prin jucatoarele care au fost atat la Trofeul Carpati cat si in Liga Nationala”, a precizat la finalul meciului, Sevistean Popa.

Pana la tuneul din Danemarca, Nationala de Tineret a Romaniei va mai desfasura in aceasta perioada stagii de pregatire, va avea jocuri de pregatire si va participa si la cateva turnee internationale.