Published On: Soare, Mar 17th, 2013

CF Braila pierde meciul cu Slobozia dar ramane lider

* CSM Unirea Slobozia -  CF Braila 3-2 (1-1) *

CF Braila a jucat ieri, 16 martie, pe terenul celor de la CSM Unirea Slobozia, meci care a contat pentru etapa a XVII-a din Liga a II-a. Elevii lui Alin Panzaru veneau motivati, dupa ce etapa trecuta au castigat, primul meci din retului Ligii a II-a, si au devenit lideri, insa gazdele le-au administrat prima infrangere din retur.

Unirea Slobozia a deschis scorul in minutul 25 atunci cand, dupa o centrare a lui Ibrian, Mihalcea reia cu capul in plasa. Brailenii au dat replica 4 minute mai tarziu, in minutul 29, cand dupa un corner de pe partea stanga, Bosoi reia cu capu si inscrie, 1-1, la acest scor incheindu-se si prima repriza.

La 8 minute de la reluarea jocului, gazdele revin la conducere, dupa o lovitura libera executata de Costel Rosu, Soare reia cu capul in plasa lui Bunduc, 2-1. Cu toate ca brailenii au avut sansa de a egala, tot gazdele au fost cele care au inscris. In minutul 78, Toma patrunde pe stanga in careu si il executa pe Bunduc, dupa o nesincronizare a apararii brailene, 3-1. Al doilea gol al brailenilor vine in minutul 92, cand Bosoi reuseste dubla, iar meciul se incheie cu victoria gazdelor, 3-2.

Cu toate ca au pierdut meciul de pe terenul celor de la Unirea Slobozia, CF Braila ramane lider in Liga a II-a, seria I, cu 26 de puncte.

Etapa viitoare brailenii sunt obligati sa stea, profitand de aceasta pauza pentru a juca un amical cu Steaua Bucuresti. Meciul dintre cele doua echipe are loc, sambata, 23 marie cu incepere de la orele 13.00.

Unirea: Dobre – Stan, R. Soare (cpt.), G. Lazar, C. Toma – C. Rosu, Macare, L. Mihai, Ibrian – Jianu, Mihalcea

Rezerve: R. Oprea – Lorincz, M. Florea, S. Gheorghiu, Ivasca, D. Gheorghe, M. Luca

Antrenor: Marin Duna

CF Braila: Bunduc – Bosoi (cpt.), Balasa, L. Ivan, D. Sanmartean – Frunza, Ochia, R. Neagoe, Punga – Ciocalteu, Bg. Rusu

Rezerve: Leu – M. Dima, Ndigwe, Spiridon, Baltoi, M. Voicu, D. Ignat

Antrenor: Alin Panzaru