Published On: sâm, Mar 23rd, 2013

CF Braila castiga amicalul cu Steaua Bucuresti

* CF Braila – Steaua Bucuresti 1-0 (1-0) *

In fata a peste 15000 de spectatori, CF Braila a scris astazi istorie si a castigat amicalul cu Steaua Bucuresti. Profitand de pauza din campionat clubul brailean a organizat un super-amical, cu echipa care a eliminat Ajax din Europa League, Steaua Bucuresti.

Cu toate ca au venit practic cu echipa a doua, titularii fiind convocati de Piturca la nationala, jocul echipei lui Reghencampf nu a stralucit.

CF Braila a castigat astazi 23.03.2013 meciul de pe teren propriu cu Steaua Bucuresti, scor 1-0, gol care a fost marcat in minutul 31 de Puscasu, cu un sut puternic din marginea careului, la care Stanca nu s-a putut opune.

Stelistii au avut ocazia sa deschida scorul inca din minutul 5, cand sutul lui Parvulescu a trecut putin pe langa poarta. Replica brailenilor a venit 15 minute mai tarziu, cand sutul lui Puscasu trece peste poarta, ca in minutul 31, Puscasu sa suteze puternic la coltul stang si sa deschida scorul, 1-0. Cu mai mult curaj, echipa condusa de Alin Panzaru si-a creat mai multe sanse pe finalul primei reprize, in minutul 40, Puscasu putea face dupla, dupa ce a reluat cu capul prea puternic, dar mingea s-a dus peste poarta. In minutul 44, stelistii puteau egala insa Rapa a tras pe langa poarta.

Veniti mai motivati de la cabine, stelistii au stat in prima parte a celei de-a doua reprize in careul brailenilor insa, apararea elevilor lui Alin Panzaru a lucrat la intensitate maxima iar in minutul 47 Tatu a sutat tare, insa Ivan a deviat mingea, ca 2 minute mai tarziu acelasi Ivan sa degajeze de pe linia portii.

Stelistii au tras pe finalul meciului sa obtina macar un rezultat de egalitate insa ratarile s-au tinut lant de echipa lui Reghe si astfel, liderul Ligii 1 a fost invins de cei de la CF Braila.

Echipe: Braila: Stefan Leu – Ignat, Bosoi, Ivan, Necoara – Voicu, Puscasu, Ochia, Neagoe – Baltoi, Rusu. Rezerve: Mitrea, Frunza, Balasa, Ndigwe, Ciocalteu, Spiridon, Campeanu

Steaua: Stanca – Rapa, Szukala, Doru Bratu, Latovlevici (CPT) – Filip, Prepelita – Tatu, M.Costea, Parvulescu – Adi Rocha. Rezerve: Nitu, Antonio Popa, Lupu, Caradas, Puskas, Nastasie, Rosu, Patrascu, Iordache