Published On: Soare, Mar 10th, 2013

CF Braila a castigat prima partida din retur si a urcat pe primul loc

* CF Braila  -  Chindia Targoviste 1-0 (0-0)

Pe o ploaie mocaneasca sute de suporteri braileni s-au adunat pe stadionul Municipal din Braila pentru a sustine echipa la primul meci din returul Ligii a II-a.

CF Braila a intalnit duminica, 10 martie, echipa de pe locul 9, Chindia Targoviste.

Fotbalistii antrenati de Alin Panzaru au trecut pe prima pozitie in clasament dupa ce Sportul Studentesc a pierdut la masa verde partida cu Farul Constanta.

Diferenta din clasament dintre CF Braila si adversara Chindia Targoviste, nu a fost deloc reala in privinta loturilor celor doua echipe, iar meciul a fost unul echilibrat.

Brailenii au inceput bine partida, iar Punga ataca poarta adversarilor inca din minutul 7, cu un sut de la 20 m, insa portarul Periau retine mingea.

In minutul 19, oaspetii au sansa de a deschide scorul dupa ce Bunduc iese hazardat la marginea careului si boxeaza pe langa minge, Baluta revine si trage din intoarcere in bara. O actiune rapida a brailenilor pe contraatac, in minutul 34, ridica publicul in picioare. Ciocalteu primeste mingea la 32 de metri si trage puternic pe centrul portii insa Perianu retine. Trei minute mai tarziu Ciocalteu paseaza scurt la marginea careului pentru Frunza, mijlocasul patrunde in careu si trage in blocaj, mingea sare la Rusu, care, cazut, trage din 8 metri, insa Perianu respinge miraculos. Tabela ramane neschimbata la pauza, 0-0.

Cea de-a doua repriza ii prinde pe braileni in careul oaspetilor si in minutul 56 Punga trage de la 30 de metri, Perianu scapa mingea in fata si Radoi, talonat de Rusu, isi introduce mingea in propia poarta, 1-0.

In minutul 67 Frunza ridiculizeaza doi adversari in careul Chindiei, paseaza in fata portii, insa mingea este respinsa.

Oaspetii au avut sansa de a egala dupa ce Baluta intercepteaza o minge in coltul terenului, fenteaza doi adversari si centreaza in fata portii, dar brailenii au respins si au scapat si la aceasta faza fara gol.

Pana la final nu au mai fost faze notabile, si CF Braila castiga cu 1-0 primul meci din retur si urca astfel pe primul loc.

Partida de la Braila a fost arbitrata de la centru de Iulian Dima (Bucuresti), in timp ce de la cele doua tuse au ridicat steagurile Ionut Babadac (Alexandria) si Ionut Marius Bobe (Videle).

CF Braila: Bunduc – Balasa, Ignat, L. Ivan (cpt.), D. Sanmartean – Frunza, Puscasu, R. Neagoe, Punga – Ciocalteu, Bg. Rusu

Rezerve: Leu – Ochia, M. Voicu, Baltoi, Bosoi, Ad. Campeanu, Colilie

Antrenor: Alin Panzaru

Chindia: Perianu – D. Patru, S. Radoi (cpt.), Ispas, C. Dinu – Honciu, I. Serban, Vaduva, B. Gavrila – Baluta, Verdes

Rezerve: Omut – Avram, Bg. Stelea, R. Dobre, Cherchez, Vodut, A. Serban

Antrenor: Eusebiu Tudor