Published On: lun, Feb 18th, 2013

Oltchim a castigat primele puncte oficiale in Liga Campionilor

* Oltchim – Zvezda 29-25 (16-16) *

Dupa doua esecuri consecutive in Main round, cu FTC si Krim, Oltchim Ramnicu Valcea a avut un meci de care pe care, contra rusoaicelor de la Zvezda Zvenigorod. Mult mai motivate decat in primele doua meciuri, elevele lui Jacob Vestergaard au inceput bine partida cu Zvezda. Rusoaicele nu s-au lasat mai prejos si au revenit de fiecare data, dar cu Managarova in mare forma, Oltchim a avut decastigat teren in cea de-a doua repriza.

Oltchim avea 3-1, dupa 4 minute, reusind sa mentina un ritm bun de joc, in viteza, cu Managarova in prim-plan la finalizare, 7-4, in minutul 10. Zvezda a ripostat insa rapid, 7-6. Dupa primul sfert de ora, scorul era la fel de strans, 9-8, rusoaicele surprizand prin usurinta cu care au facut interceptii si au finalizat pe contraatac. Inevitabilul s-a produs in minutul 23, cand Zvezda a egalat, 12-12, dupa un gol spectaculos al lui Nikolici, iar doua atacuri ale Oltchimului au favorizat adversarei sa preia si conducerea, 12-13. Antrenorul Vestergaard a luat time-out obligat si si-a trezit jucatoarele, 14-13 (min. 26). Ultimele minute au aratat insa un joc echilibrat, cu Oltchim facand eforturi sa ia avans si Postnova naruindu-le, 15-15 si 16-16 la pauza.

Trei atacuri a ratat Oltchim la reluare, dar nici Zvezda nu a fost mai presus, astfel ca meciul s-a transformat in sprinturi de la o poarta la alta, fara finalitate pe tabela de marcaj. Aceeasi Postnova a fost cea care a spart “gheata”, 16-17 in minutul 34, Manea a egalat, iar Managarova, imposibil de oprit pe contraatac, a readus avantajul, 18-17 in minutul 36.  Totusi, jocul campioanei Romaniei, desi mai bun ca in primele doua etape, a relevat multe sincope, iar rusoaicele au prins curaj cu fiecare minut care trecea, 18-18  in minutul 40. Managarova a calmat putin spiritele, 20-18, iar Bulatovici a marit diferenta, 21-18 in minutul 45. Muntenegreana a marcat si de la 7 metri, 22-18, iar din acel moment Oltchim parca s-a descatusat (25-20, min. 52) si nu a mai putut fi ajunsa, obtinand prima victorie din faza grupelor principale.

Marcatoare:

Oltchim – Bulatovici 10 goluri, Managarova 7, Manea 3 Farcau 3, Barbosa 3, Bradeanu 1, Stanca 1, Curea 1

Zvezda – Postnova 6 goluri, Lacrabere 5, Nikolici 4, Chernova 2, Koroleva 2, Marennikova 2, Lobach 2, Uskova 1, Khavronina 1.