Published On: joi, Feb 21st, 2013

HCM Constanta a ratat calificarea in optimele Ligii Campionilor

* HCM Constanta – THW Kiel 25-28 (11-16) *

Miercuri, 20 februarie, in Sala Polivalenta din Bucuresti, HCM Constanta si-a jucat ultima sansa de calificare in optimile de finala ale Ligii Campionilor, impotriva campioanei Europei, THW Kiel.

Timp de 15 minute, campioana Romaniei le-a tinut piept granzilor din Europa. Au condus cu doua goluri, 4-2 in minutul 7 insa panica din apararea constantenilor le-a permis campionilor europeni sa egaleze la 8 in minutul 15. De acolo, HCM Constanta s-a vazut invinsa asta si datorita portarului oaspetilor care, dupa primul sfert de ora a fost  invincibil. In doar sapte minute s-au distantat la patru goluri, 8-12, minutul 22, rezolvand practic meciul. Nici time-out-ul cerut de tehnicianul Sundovski nu a reusit sa mai schimbe ceva. Masinaria de handbal a Kielului intrase in functiune, 11-16 la pauza.

Cu toate ca au inceput repriza a doua ceva mai dornici de victorie, constantenii au fortat mai ales pe finalul meciului insa greselile impardonabile au facut diferenta.

HCM Constanta paraseste astfel Liga Campionilor si Europa, dar evolutia curajoasa a marinarilor din acest meci da sperante pe viitor.

In urma acestei infrangeri, HCM Constanta ramane cu patru puncte. Campiona Romaniei a reusit doua victorii in grupa B, dar a pierdut opt intalniri.

Ultimele meciuri din grupa B sunt IK Savehof (Suedia) – Celje Pivovarna Lasko (Slovenia) – 21 februarie si MKB Veszprem (Ungaria) – Atletico Madrid (Spania) – 23 februarie, insa HCM nu mai are sanse de calificare.

Marcatori: HCM Constanta – Toma 6 goluri, Simicu 5, Csepreghi, Buricea, Criciotoiu, Val, Sadoveac – cate 2, Angelovski, Humet, Sabou si Cutura – cate 1, THW Kiel – Jicha 7 goluri, Eckberg 6, Klein 5, Ilici 4, Sprenger 2, Zeitz, Hansen, Vujin, Narcisse – cate 1.