Published On: vin, Feb 15th, 2013

Cate doua de “caciula”

* Ajax Amsterdam – Steaua Bucuresti 2-0 (1-0) * Inter Milano – CFR Cluj 2-0 (1-0) *

Romania a fost reprezentata aseara in Europa League de Steaua Bucuresti si CFR Cluj insa niciuna dintre acestea nu au putut obtine victoria. Echipa Steaua Bucuresti a fost invinsa, joi, in deplasare, cu scorul de 2-0 (1-0), de formaţia olandeza Ajax Amsterdam, Golurile au fost marcate de Alderweireld ’28 si Van Rhijn ’48.

Olandezi au putut deschide scorul inca din minutul 7, cand Fischer a centrat in faţa porţii aparate de Tatarusanu, insa niciun coechipier de-al sau nu era pe traiectoria balonului.

In minutul 23 au avut si stelistii sansa lor, Adi Popa a primit mingea in careu, dar a intarziat sa o paseze sau sa suteze si nici Raul Rusescu nu a putut suta spre poarta cand a primit balonul. Trei minute mai tarziu, in minutul 28, dupa o lovitura libera executata de pe partea dreapta de Eriksen, mingea ajunge la Alderweireld care trimite cu capul din cinci metri in poarta lui Tatarusanu, si Ajax marcheaza primul gol al partidei.

Egalarea putea sa vina in minutul 35 atunci cand Adi Popa a scapat singur spre poarta, a centrat paralel cu linia, dar Nikolici mai are nevoie de un metru pentru a impinge mingea in poarta. In minutul 40, Sigthorsson a trimis mingea in poarta Stelei, dar golul a fost anulat pe motiv de ofsaid.

Olandezii majoreaza diferenţa pe tabela de marcaj, scor 2-0, dupa numai patru minute de la reluarea jocului. Van Rhijn este marcatorul golului. In minutul 57, Adi Popa suteaza de la aproximativ 15 metri, insa balonul este respins de portarul Vermeer, iar apoi loveste bara transversala si astfel Steaua pierde prima mansa a intalnirii cu Ajax Amsterdam, scor 0-2.

Returul va avea loc in 21 februarie, de la ora 22.05, la Bucuresti. La acest joc, Laurenţiu Reghecampf nu va putea conta pe serviciile lui Bourceanu carea fost suspendat pentru cumul de cartonase galbene si Pintilii care a fost suspendat dupa eliminarea de joi.

Clujenii au inceput cu curaj. La o centrare venita de pe partea dreapta, Maah reia din vole cu stangul, dar balonul trece pe langa poarta lui Inter. Dupa 20 de minute de joc di mai multe incercari esuate, noul intrat Palacio reuseste sa deschisa scorul, 1-0 pentru Inter Milano. Palacio a marcat cu o scariţa peste Felgueiras. In minutul 86, clujenii pierd o minge la mijlocul terenului, Kovacici ii trimite o pasa lunga lui Palacio, care inscrie cu un lob peste Felgueiras. Returul va avea loc in 21 februarie, de la ora 20.00, la Cluj.