Published On: Soare, Ian 6th, 2013

O victorie si o infrangere pentru HC Dunarea la Roman

* HCM Roman – HC Dunarea 33-28 (16-12) * HC Dunarea – HCM Roman 30-26 (15-17) *

Inainte de reluarea campionatului ligii nationale de handbal ferminin, HC Dunarea Braila s-a deplasat la Roman pentru a disputa doua jocuri de pregatire cu echipa HCM Roman. Nu au facut deplasarea, fiind accidentate, Dobre, Shuska si Barbos.

In meciul de vineri seara echipa HCM Roman s-a impus cu scorul de 33 – 28, dupa ce la pauza conduceau cu 16 – 12. In repriza a doua nu au jucat la noi Horjea, Irimia si Brot, acuzand usoare accidentari.

Marcatoare: Moldovan-8; Horjea-5; Adespii-5; Kuridza-4; Perianu-4; Agatunovici-1; Craciun-1.

Portari: Nichita 9 interventii; Voicu 3 interventii.

In jocul de sambata dimineata, “Dunarea” Braila, fara Horjea si Brot, care au fost menajate, datorita unor accidentari, s-a impus cu scorul de 30 – 26 (15-17).

Marcatoare: Moldovan-11; Perianu-8; Adespii-4; Craciun-2; Irimia-2; Agatunovici-1;Esanu-1; Kuridza-1.

Portari: Nichita 13 interventii, Voicu 8 interventii.

Echipa braileana va avea primul meci oficial din 2013, pe 12 ianuarie cand va intalni vicecampioana U Jolidon Cluj. Meciul se disputa cu incepere de la orele 11.30 si va fi transmis in direct de Digisport. Dupa aceasta partida, HC Dunarea va face direct deplasarea la Valcea unde va juca pentru penultima etapa cu campioana Oltchim.