Published On: mie, Ian 30th, 2013

HC Dunarea pierde derby-ul cu HC Zalau

* HC Dunarea – HC Zalau 20-24 (10-8)* Am rezistat doar 40 de minute *

Meci greu in Sala Polivalenta din Danubius, acolo unde s-au intalnit doua echipe cu acelasi obiectiv, si s-au infruntat doi mari antrenori din Romania. Ambele echipe au mers cap la cap pana in minutul 21 cand tabela arata 6-6, urmand doua goluri importante care au dus echipa lui Ioan Baban la conducere, 8-6 minutul 24, mentinandu-se diferenta pana la pauza, 10-8 minutul 30. Pe finalul primei reprize, pivotul Zalaului, Crina Pintea a primit cartonas rosu pentru un fault urat la Alina Horjea.

Brailencele au inceput greu cea de-a doua repriza, primind doua goluri consecutive in doar 2 minute, lucru care le-a demoralizat. Au urmat apoi 4 minute in care HC Dunarea a ratat pe banda rulanta, in timp ce echipa condusa de selectionerul Gheorghe Tadici inscria la fiecare atac, 11-13 minutul 37.

Echipele au mai mers cap la cap pana in minutul 43 cand, HC Dunarea a ratat un 7m important si s-au demoralizat si mai tare. Pana la final s-a mentinut diferenta de doua goluri insa chiar in ultimul minut, cand s-au recunoscut invinse, brailencele au mai incasat doua goluri si tabela arata dupa 60 de minute 20-24 pentru HC Zalau.

Marcatori: Alina Horjea 7, Ada Moldovan 4, Andreea Adespii 3, Liliana Craciun 2, Adina Brot 2, Irina Shutska 1, Gabriela Perianu 1.