Published On: lun, Dec 3rd, 2012

Una calda, una rece de sarbatori, patronii dau prime, iar statul ii taie de la portie pe bugetari

Share This
Tags

* In ciuda Indemnurilor la austeritate transmise de catre guvern in teritoriu, conducerile mai multor institutii publice si marile firme din judetul nostru fac eforturi destul de mari pentru a oferi prime cu ocazia sarbatorilor de iarna * Cu toate ca bugetarilor li s-a taiat dreptul de a mai primi cadouri, copiii acestora si elevii nu vor fi uitati *

Daca pana acum doi bugetarii primeau prime de Craciun, iata ca nici in acest an de aceste mici cadouri nu vor beneficia. Cu toate acestea, copiii bugetarilor si elevii din ciclu prescolar, primar si gimnazial vor primi cadouri cu dulciuri.

Cei mai multi angajati de la stat nu vor mai primi anul acesta prime de Craciun. Bugetele institutiilor si companiilor inca nu si-au revenit dupa criza economica, asa ca salariatii nu vor primi nici bani, nici cadouri.

Directorul general al Companiei de Utilitati Publice (CUP) “Dunarea” Braila, Mihail Chirita, ne-a declarat ca in cursul acestei saptamani va avea loc o sedinta de consiliu in care se va stabili cuantumul primelor acordate cu ocazia Craciunului.

“Nu se stie exact ce suma vor da celor 770 de angajati. Pentru ca in acest an, Compania a inregistrat profit, vom realiza o sedinta in care vom face o analiza cu privire la acordarea primelor. Nu stiu sa spun cu exactitate dimensiunile valorice ale primelor acordate. Cu toate acestea, vom face tot posibilul sa le dam o mica atentie, cu ocazia sarbatorilor de iarna”, a declarat ing. Mihail Chirita.

Presedintele Sindicatului Invatamantului Brailean (SIB), Valeriu Partene, contactat telefonic, ne-a precizat: “Noi am vrea sa le dam prime, dar nu avem bani pentru ele. Cu toate acestea, nu vom uita copiii cadrelor didactice, care au varsta de pana in 14 ani. Acestora le vom acorda, asa cum am procedat in fiecare an, cate o mica sacosa cu dulciuri”.

La unele primarii din judet, edilii nu au cadru legal in ceea ce priveste acordarea de prime pentru sarbatorile de iarna. Cu toate acestea, primarii sunt decisi sa dea cadouri cu dulciuri elevilor de la unitatile de invatamant, in momentul in care se va organiza serbarile Pomului de Craciun.

Primarul din comuna Stancuta, Nicu Turcu, a spus: “Nu ar fi nicio problema in acordarea acestor prime, dar din pacate din punct de vedere legislativ nu avem voie. Mai ales ca inspectorii de la Curtea de Conturi efectueaza periodic verificari ale activitatii economice din cadrul primariei noastre. Nici cadrelor didactice nu le putem oferi cadouri. Cu toate acestea, de 13 ani facem pachete cu cadouri pentru elevii nostri, cand au loc serbarile Pomului de Craciun. Este vorba de un numar de 600 elevi, 30 cadre didactice si alti 30 de copii din comuna noastra care au o situatie financiara precara”.

Si copiii de la ciclul prescolar, primar si gimnazial din comuna Movila Miresii vor primi cadouri de Craciun de la primarul Dumitru Panturu. Edilul a declarat: “Este vorba de 556 de elevi care vor primi mici daruri din partea Primariei, dulciurile si rechizitele oferindu-le in momentul in care vor avea loc serbarile de sfarsit de semstru intai. Acest lucru il facem in fiecare am, pentru ca in bugetul local mereu avem prevazute sume de bani pentru ca ocazia sarbatorilor de iarna si a Craciunului”.

In comuna Marasu, primarul Nicolae Nitescu vrea ca si-n acest an sa le faca o mica surpriza prichindeiilor si scolarilor din localitate. In acest sens, el ne-a precizat ca pana vineri se va stabili cu exactitate suma de bani ce va fi folosita pentru cumpararea dulciurilor, cadouri ce vor fi acordate elevilor in cadrul serbarii de sfarsit de semestru.

* Patronii dau prime angajatilor braileni *

Daca primele de Craciun sunt un vis care nu va deveni realitate pentru angajatii de la stat, in sistemul privat patronii fac totusi eforturi sa-si multumeasca angajatii. In timp ce unii le dau prime in bani, altii se straduiesc macar sa le dea cateva produse sau mai multe zile libere pentru angajatii stresati.

Sunt insa si angajati norocosi. Unele companii au decis, totusi, sa le ofere prime, chiar daca nu foarte consistente.

Angajatii unei cunoscute firme de produse din carne de porc din Braila vor primi in acest an prime de Craciun. Astfel ca, patronul este hotarat sa-si stimuleze angajatii cu prime de Craciun.

“Nu pot sa va spun exact ce prime vom acorda. Dar oricum cei 600 de angajati ai nostri nu vor fi uitati nici in acest an. Eu sper sa reusim sa-i stimulam la fel de mult ca si-n anii precedenti, cu toate ca activitatea noastra nu este la fel ca si-n ultimii trei – patru ani”, ne-a declarat Gheorghe Caruz, patronul Complexului de porci “Caruz” Braila.

Chiar daca decizia finala nu a fost luata, salariatii inca mai spera in acordarea de prime la sfarsit de an de catre angajatori, chiar si sub forma simbolica.

Comentarii

comentariu

About the Author

-